Krīzes psiholoģijas attīstība Latvijā
Ņemot vērā pieejamos avotus, varam secināt, ka krīzes psiholoģija Latvijā ir ļoti jauna nozare, visas iepriekš nosauktās problēmas lielākoties tiek norādītas zem klīniskās psiholoģijas vai citām psiholoģijas nozarēm. Nav oficiālas kvalifikācijas – krīzes psihologs, kas būtu ļoti vēlama un vajadzīga, lai būtu konkrēti speciālisti, kas nodarbojas ar krīzē nonākušiem cilvēkiem.
Šajā nozarē ir ļoti daudz «dziļūdens» akmeņu, kurus nevar nedz iemācīties, nedz ātri apzināt vienā lekciju priekšmetā, tam ir jāvelta ilgs laiks, ir jāsaprot krīzes psiholoģija kā tāda, kas tā ir. Lai būtu tiešām kvalificēts speciālists, tam ir jāvelta laiks un pacietība, jo persona, kura nonākusi krīzes situācijā, nespēj racionāli domāt, tāpēc tas ir jādara šim kvalificētajam speciālistam.
Konsultatīvā psiholoģija saskaņā ar IKVD jomu aprakstiem
Konsultatīvā psiholoģija ir psiholoģijas profesionālās darbības joma, kuru raksturo (konsultatīvais) darbs ar labi funkcionējošiem klientiem, kuriem nav izteiktas psiholoģiskās problēmas un garīgās veselības problēmas vai saslimšanas.
Cilvēkam ir iedalīts neaprakstāmi liels spektrs dažādu emociju. Mūsu uzdevums ir nevis ranžēt emocijas uz labām un sliktām, bet iemācīties tās atpazīt un saprast, ko ar tām darīt.
Pats galvenais mērķis ir palīdzēt saprast, ka izjust arī negatīvas emocijas, kā piemēram:
dusmas
bailes
izmisums
skaudība utt. nav nekas nosodāms.
Jāiemācās tās pieņemt un pārdzīvot ar vismazākajiem zaudējumiem gan sev, gan apkārtējiem.
Ieteikums
Attīstīt emocionālo inteliģenci jau no ’’skolas sola’’. Praktizēt stundas, kur kvalificēti psihologi pasniedz bērniem:
Kas ir emocijas;
Kādas ir emocijas;
Kā emocijas izpaužas;
Kā ar tām dzīvot utt.
Tā mēs spētu strādāt ar potenciālo klientu emocionālo stāvokli prevences periodā, nodrošinot psiholoģiskās palīdzības kvalitāti pirms akūtā perioda.
…