NATO Padome
NATO pārvalda tās 28 dalībvalstis. Ziemeļatlantijas līgums un citas vienošanās nosaka kā lēmumi ir jāpieņem NATO ietvaros.
Pastāvīgie dalībvalstu delegāciju locekļi Briselē veido NATO Padomi (NAC) - iestādi, kas pulcējas vismaz reizi nedēļā, tai ir efektīvas pārvaldības tiesības un lēmuma pieņemšanas pilnvaras NATO.
Laiku pa laikam Padome tiekas augstākā līmeņa sanāksmēs, iesaistot ārlietu, aizsardzības ministrus un valstu vai valdību vadītājus, un šajās sanāksmēs tiek pieņemti galvenie ar NATO politiku saistītie lēmumi.
Ziemeļatlantijas padomes sanāksmes vada NATO ģenerālsekretārs un lēmumi par rīcību tiek veikti pamatojoties uz vienprātības un savstarpējas vienošanās pamata. Nav balsošanu vai lēmumu ar balsu vairākumu.
Katra tauta, kas pārstāvēta Padomē vai jebkurā no tās pakļautībā esošajām komitejām, saglabā pilnīgu suverenitāti un atbildību par saviem lēmumiem.
Latvija un NATO
1994. gada februārī Latvija pievienojās programmai “Partnerattiecības mieram”.
2002. gada novembrī NATO samitā Prāgā Latvija saņēma oficiālu uzaicinājumu pievienoties NATO aliansei.
2004. gada 16. februārī Latvija pirmo reizi piedalījās NATO Parlamentārās Asamblejas kopīgā dalībvalstu un ielūgto valstu sanāksmē Briselē.
2004.gada 29.martā svinīgā ceremonijā Vašingtonā Latvijas Republikas Ministru prezidents iesniedza ASV valsts sekretāram Ziemeļatlantijas līguma pievienošanās instrumentu, un Latvija kļuva par pilntiesīgu NATO dalībvalsti.
Kopš 1996. gada Latvijas karavīri piedalās starptautiskajās miera uzturēšanas un nodrošināšanas operācijās. Nacionālo bruņoto spēku karavīri ir piedalījušies operācijās Afganistānā, Bosnijā un Hercegovinā, Gruzijā, Irākā un Kosovā.
2006. gada novembrī Latvija organizēja NATO samitu Rīgā.
Pašlaik Latvijas dalība NATO operācijā Afganistānā ir galvenā prioritāte, Afganistānā savus dienesta pienākumus pilda vairāk nekā 150 Latvijas karavīru.
…