3. Briti pret amerikāņiem
Amerikāņu angļu valoda starptautisku nozīmi ieguva pēc Otrā pasaules kara, kad ASV sāka spēlēt nozīmīgu lomu pēckara pasaules pārveidē, bet sasniegumi politikā, ekonomikā un mūsdienu tehnoloģiju attīstībā ļāva šai pasaules lielvalstij tai būtiski ietekmēt visu pasauli.
Mūsdienās vislielākā ietekme uz tā dēvēto “pasaules angļu valodu” ir tieši amerikāņu angļu valodai, un to nosaka vairāki būtiski faktori.
• Angļu valodā runājošo pasaules iedzīvotāju skaits (ja amerikāņu angļu valodu par savu dzimto valodu uzskata 70% angliski runājošo pasaules iedzīvotāju, britu angļu valodu tikai 17% iedzīvotāju).
• Augstskolu skaits ASV, kas ievērojami pārsniedz augstskolu sakitu Lielbritānijā.
• Plašā un augsti attīstītā grāmatu izdošanas un izplatīšanas industrija ASV.
• Aizvien pieaugošā amerikāņu plašsaziņas līdzekļu un informācijas tehnoloģiju ietekme uz pasauli.
• Amerikāņu popkultūras pievilcība.
Gan amerikāņu angļu valoda, gan arī britu angļu valoda ir divi vienas angļu valodas paveidi – tām ir vairāk kopīgu īpašību, nekā atšķirīgu. Viens no galvenajiem atšķirības veidojošajiem iemesliem ASV un Lielbritānijas vēsturiskās un kultūras attīstības īpatnības, šo divu valstu lokālo un reģionālo idiomu, patstāvīgo teicienu daudzveidība, kā arī plašsaziņas līdzekļu un reklāmas ietekme uz valodu attīstību.
…