IEVADS
Vērtspapīri ar fiksētu ienākumu ir visi parāda vērtspapīri - obligācijas, īstermiņa parādzīmes un komercpapīri. Šo vērtspapīru emitenti var būt valsts, pašvaldības vai uzņēmumi.
Vērtspapīru tirgu veido dažādi komponenti, kā arī tajā darbojas dažādi dalībnieki. Vērtspapīru tirgu var uzskatīt par finanšu tirgus nozīmīgu sastāvdaļu. Vērtspapīru tirgu Latvijā regulē Finanšu tirgus instrumentu likums, kurā vērtspapīru tirgus regulēšana un uzraudzība ir pilnībā saskaņota atbilstoši Eiropas Savienības (turpmāk tekstā - ES) tiesiskajām normām. Normatīvos aktus vērtspapīru tirgū izdod Saeima, Ministru kabinets (turpmāk tekstā - MK), Finanšu un kapitāla tirgus komisija (turpmāk tekstā - FKTK), Rīgas Fondu birža (turpmāk tekstā – RFB), Latvijas Centrālais depozitārijs (turpmāk tekstā – LCD).
Ieguldītājiem ir svarīgi zināt, kādā veidā iespējams noteikt savu ieguldījumu pašreizējo un gaidāmo vērtību dažādos laika posmos. Ir jāpārzina finanšu matemātikas aprēķinu pamatprincipi.
Šo tēmu autors nolēma izpētīt, jo interesē ieguldīšanas veidi, vēlas uzzināt kā aprēķina procentus gan no sākotnējā ieguldījuma, gan iepriekšējo periodu procentiem. Šī ir aktuāla tēma, jo investīcijas dažāda veida vērtspapīros ir viens no ienesīgākajiem naudas līdzekļu ieguldīšanas veidiem. Ne tikai peļņa var būt iemesls, lai ieguldītu naudu akcijās, tā ir iespēja kļūt par viena vai vairāku uzņēmumu līdzīpašnieku. Turklāt iesaistoties biržas dzīvē var izprast ne tikai Latvijas, bet arī pasaules ekonomisko stāvokli un kā šķietami nesaistītie notikumi spēj ietekmēt viens otru.
Pētījuma mērķis ir vērtspapīru riska aprēķināšana Latvijā. Mērķa sasniegšanai autors analizēs aprēķinus vērtspapīru tirgū, uzzinās un apkopos vērtspapīru tirgus īpatnības un dažādos aprēķinu veidus vērtspapīru tirgū.
Pētījuma 1. nodaļā tiek apskatīti aprēķini ar akcijām, akciju grāmatvedības vērtība un tirgus vērtība, akciju ienesīgums un tā veidi akciju tirgū.
Pētījuma projekta avoti ir zinātniskie raksti un zinātniskā literatūra, kā arī resursi internetā.
…