SECINĀJUMI
1. Noziedzīgi iegūto līdzekļu legalizāciju raksturo kā darbības, kas veiktas ar noziedzīgi iegūtu mantu, ar mērķi radīt trešajām personām maldīgu priekšstatu par mantas izcelsmi. Lai radītu iespaidu par līdzekļu likumisko izcelsmi, tiek izmantotas tādas stadijas kā izvietošana, noslāņošana un integrācija.
2. Prakse slēpt ienākumus, kas iegūti no nelikumīgām darbībām, meklējama jau 13.
gadsimtā pirms mūsu ēras, taču frāze “naudas atmazgāšana” pirmo reizi tika formulēta 20. gadsimta sākumā, kā arī kriminālatbildība par noziedzīgi iegūtu līdzekļu atmazgāšanas mēģinājumu ir radusies nesen.
3. FATF ir sniegusi rekomendācijas NILL novēršanas pamatprincipiem, lai palīdzētu
iestādēm piemērot normatīvo regulējumu. FATF ir izdalījusi piecus pamatprincipus:
valsts riska novērtējums, novēršanas likuma prasības, iekšējās kontroles sistēma, personāla mācības un ziņošana par aizdomīgiem darījumiem.
4. Likuma subjektiem ziņojums par aizdomīgu darījumu ir jāsniedz Kontroles dienestam ne vēlāk kā nākamajā dienā pēc aizdomīgā darījuma.
5. 1997.gada 18.decembrī Saeima pieņēma likumu “Par noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas novēršanu”, kurš stājās spēkā 1998.gada 1. jūnijā, kad savu darbu uzsāka Latvijas Finanšu izlūkošanas vienība – Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas novēršanas dienests, jeb Kontroles dienests.…