Mežs ir viena no Latvijas lielākajām bagātībām, kuru plaši izmanto uzņēmējdarbībā, tādējādi arī bieži saduras ekonomiskās un ekoloģiskās intereses.
2002. gadā Latvijas mežos tika konstatēti 3132 meža pārkāpumi, kopā nodarot zaudējumus 4077,8 tūkstošu latu apmērā. Nelikumīgi tikuši nocirsti 139 871 m3 koku [VMD dati].
Tieši nelikumīga (patvaļīga) augošu koku ciršana ir visraksturīgākais mežam nodarītais pārkāpums. Mūsdienās meža cirtēji ir kļuvuši profesionālāki, līdz ar to meža izstrāde jau notiek rūpnieciskos apmēros, t.i., ar modernas tehnikas starpniecību.
Tādēļ nelikumīga koku izciršana ir viens no būtiskākajiem ekonomiska rakstura pārkāpumiem Latvijā.
Šī darba mērķis ir rūpīgāk izanalizēt atbildības veidus un tieši materiālo atbildību, kas iestājas pārkāpjot meža likumdošanu.
Galvenie jautājumi, kuri tiks analizēti darbā ir saistīti ar nepilnībām slēdzot līgumus par mežizstrādi, kā arī tiks apskatīts meža pārkāpuma jēdziens un meža un meža izmantošanas tiesiskais pamats.
Izstrādājot studiju darbu tiks pielietota teorētiskā metode, apkopojot pašlaik Latvijā pieejamo informāciju par meža nozarē sastopamajām problēmām.
Studiju darba izstrādāšanai izmantoju periodisko žurnālu un avīžu rakstus, jo tie ļauj regulāri un precīzi sekot nozares un jaunāko notikumu attīstībai, it īpaši likumdošanai. Juridisko aktu materiālam par pamatu izmantoju Meža likumu, kā arī Ministru Kabineta izdotos noteikumus, kas saistīti ar meža likumdošanu. Tiesu prakses materiālus veido Augstākās tiesas Civillietu departamenta spriedumi.…