Ievads
Autores izvēlētā tēma „Attiecības starp jēdzieniem” ir aktuāla, jo pastāv dažādi jēdzieni, starp kuriem pastāv loģiskās attiecības. Jēdzienu daudzveidība var radīt šaubas par jēdziena pareizu piemērojamību noteiktās situācijās, līdz ar to šīs tēmas izklāsts ļauj izprast attiecības starp jēdzieniem.
Darbs sastāv no piecām nodaļām. Pirmajā nodaļā tiek izklāstīts jēdzienu iedalījums, kuru var aplūkot arī shēmas veidā. Otrajā nodaļā tiek aprakstītas savienojamo jēdzienu attiecības, kurās ietilpst tāpatības, krustošanās un pakārtojuma attiecības. Trešā nodaļa ietver informāciju par nesavienojamo jēdzienu attiecībām. To vidū ir līdzpakārtojuma, pretējības, pretrunības attiecības. Jēdzienu attiecību kombinācijas ir aplūkotas ceturtās nodaļas ietvaros. Darba aprakstošā daļa beidzas ar piektās nodaļas loģiskajām darbībām ar jēdzienu klasēm. Ar to jāsaprot loģisko saskaitīšanu, loģisko reizināšanu, loģisko atņemšanu un loģisko papildinājumu. Darba beigās izdarīti secinājumi par izvēlēto tēmu.
Šis darbs var būt noderīgs ne tikai studentiem, kuri apgūst loģikas kursu, bet arī visiem interesentiem, kuri vēlas papildināt savas zināšanas ar loģikas pamatnostādnēm.
Darba mērķis: izpētīt attiecības starp jēdzieniem
Darba uzdevumi:
Izpētīt savienojamo jēdzienu attiecības;
Izzināt nesavienojamo jēdzienu attiecības;
Izskatīt attiecību iespējamās kombinācijas;
Izpētīt darbības ar jēdzienu klasēm;
Izdarīt secinājumus par aplūkoto tēmu.
Izmantotās metodes:
Analīze;
Sintēze;
Abstrahēšana.
1. Attiecības starp jēdzieniem
Jebkuri divi vai vairāki jēdzieni atrodas noteiktās loģiskās attiecībās. Ņemot vērā to saturu, jēdzieni pirmām kārtām iedalāmi nesalīdzināmos un salīdzināmos.
Par nesalīdzināmiem sauc jēdzienus, kuriem nav nevienas kopīgas pazīmes, respektīvi, kur saturā nav nekā kopīga. Tādi, piemēram, ir jēdzieni: pērtiķis” un „dziesma”, „kriminālistika” un „līgava”, „zādzība” un „maigums”, „ēzelis” un „loģika”.
…