Bankas ir katras valsts ekonomikas centrā, jo tās novirza naudu no piegādātājiem uz investoriem vai uzņēmējiem, kas ražo preces un pakalpojumus un rada darbavietas. Ja banku sarežģījumu dēļ cilvēki glabātu savus ietaupījumus ārpus finansu sistēmas, tas nodarītu ievērojamus zaudējumus visai valsts ekonomikai un kaitētu sabiedrības labklājības izaugsmei. Tāpēc ir jābūt uzticamai un efektīvai banku darbības regulēšanas sistēmai, lai iespējami samazinātu problēmu varbūtību un tādējādi saglabātu sabiedrības uzticību.
Pēc neatkarības atjaunošanas Latvijā, kad nodibinājās pirmās komercbankas un tika atjaunota centrālā banka – Latvijas Banka, gandrīz katru gadu ir notikušas krasas pārmaiņas, kas būtiski mainījušas ne tikai banku darbības principus, bet arī iespaidojušas visu Latvijas ekonomisko dzīvi.
Latvija pāris gadus atpakaļ izjuta Krievijas ekonomiskās un finanšu krīzes un vairāku citu NVS valstu ekonomisko problēmu sekas. Krīzes ietekmē samazinājās arī rietumvalstu uzņēmēju darbība Baltijas valstīs. Tagad situācija ir jūtami uzlabojusies, un var droši apgalvot, ka nepatīkamais periods jau ir pagātnē. Nav arī piepildījušās dažu "ekspertu" paustās Latvijas banku sektora pilnīga sabrukuma prognozes. Gluži pretēji - Latvija pierādījusi pasaulei, ka, lai gan tās banku sistēma ir jauna, tā ir droša un pietiekami stipra, lai pārvarētu grūtas un sarežģītas situācijas. Darījumu pasaulē vislabākās mācības sniedz tieša pieredze. Dati liecina, ka vairākumam banku ir labi peļņas rādītāji un cerības uz labu izaugsmi. Katram banku darbības gadam varētu veltīt atsevišķu nodaļu. Tāpēc kursa darba autore vairāk pievērš uzmanību tam, kā Latvijas bankas attīstās pēdējos divos, trijos gados.
Kursa darba mērķis ir apskatīt un raksturot banku sistēmu, funkcijas un lomu Latvijā.
Lai sasniegtu šo mērķi, bija izvirzīti sekojošie uzdevumi:
1)apkopot informāciju par Latvijas banku struktūru;
2)raksturot, kāda ir galvenā banku loma;
3)raksturot galvenās kredītiestāžu funkcijas;
4)sniegt secinājumus un izstrādāt priekšlikumus.
Kursa darba metodes:
1)literatūras un internetresursu izpēte;
2)savāktā materiāla analīze;
3)savāktā materiāla salīdzināšana;
4)tabulu un diagrammu veidošana.
Kursa darba autore apskatīja banku sistēmu Latvijā, naudas tirgu, naudas multiplikatoru un kredītu.
…