Nobeigums
Tā kā elektrību ne vienmēr var ražot laikā un vietā, kur tā vajadzīga, tika izstrādāta bateriju ražošana, lai nodrošinātu viegli transportējamu elektriskās enerģijas avotu. Lai arī eksistē daudzu veidu baterijas, to darbība pamatojas uz ķīmiskās enerģijas pārvēršanu elektriskajā enerģijā, kad tas ir nepieciešams.
Izšķir divu veidu baterijas – baterijas un akumulatorus. Stingri ņemot, tikai akumulatori ir uzlādējamas ierīces, bet baterijas paredzētas vienreizējai lietošanai. Bet arī baterijas dažreiz tiek angliski apzīmētas kā uzlādējamas ierīces (rechargeable battery).
Bateriju sastāvā ir dažādas ķīmiskas vielas, kā sārmi, skābes, kadmijs, dzīvsudrabs cinks un citas, kuras ir kaitīgas videi un cilvēku veselībai.
Pavisam Latvijā ir izvietoti apmēram 3000 individuālie bateriju savākšanas punkti. Tie atrodas gan bateriju tirdzniecības iestādēs, gan izglītības iestādēs, kā arī dažādās sabierdriskajās iestādēs, kas izteikušas vēlēšanos nodrošināt izlietoto bateriju savākšanu
Ja izlietotās baterijas netiek savāktas atsevišķi un nodotas drošai uzglabāšanai vai pārstrādei, tad piesārņojošās vielas nonāk apkārtējā vidē (arī no sadzīves atkritumu izgāztuvēm). Rezultātā smagie metāli, ko satur baterijas piesārņo augsni un apkārtējo vidi. Var notikt arī dzerama ūdens piesārņošana un šo vielu uzkrāšanās augos un dzīvnieku organismos. Tālāk šīs vielas nonāk arī pārtikas produktos, kas savukārt uzkrājas cilvēku organismos un kļūst bīstami veselībai
Kaitīgākā viela baterijas sastāvā ir Mangāna dioksīds, kas rada nervu darbības traucējumus!
…