Bauskas centrālās bibliotēkas pakļautībā pavisam ir 37 bibliotēkas. Šajā darbā es apskatīšu dažas no tām, tās kurām ir senāka vēsture.
Viena no tām Ceraukstes pagasta bibliotēka. Ap 1900 gadu daudzi zemnieki skolā gāja tikai četras ziemas, jo agri vajadzēja pašiem sākt pelnīt iztiku.Grāmatas garajos ziemas vakaros aizveda šos nogurušos cilvēkus citā pasaulē. Grenstāles barons fon Bistrams, kuram piederēja arī Ceraukste, visžēlīgi atvēlēja vienā apkurināmā un apgaismotā istabā izvietot plauktus ar grāmatām. Izveidojās tiem laikiem liela bibliotēka, pavisam bija ap 3000 sējumu, kas tolaik skaitījās liela bagātība.Vēlāk bibliotēka bijusi izglītības biedrības „Austra” pārziņā. 1910. gadā bibliotēku pārcēla uz Biedrības namu, kur tā atrodas arī pašlaik. Latvijas Bibliotēku padomes gadagrāmatā ir ieraksts, ka 1923. gadā reģistrēti 94 lasītāji.
Nepārspēta darba ilggadībā ir Dzidra Tijona, kura vadīja iestādi no 1954. līdz 1996.gadam. „Slēpjot aizkustinājuma asaras viņa atcerējās tos tālos piecdesmitos un arī vēlākus gadus: „ Man ļoti patika apkalpot bērnus. Es neuztraucos, kad uz bibliotēku strādnieki atnāca no cūku vai govju fermas. Neatstūmu arī tos, kam kāja paslīdēja. Man vispār bija daudz labu cilvēku – tautas nama darbinieki, pastnieces...”.
Bārbeles pagastā Avotkrogā, gadsimtu mijā atvēra bibliotēku, kuru pēc 1905. gada revolūcijas izveidoja izglītības biedrība “Rīts”, Mārtiņa Riekstiņa vadībā.…