Viens no nozīmīgākajiem posmiem bērna attīstībā un personības veidošanā ir agrā bērnība.
Trīsgadnieks ir ļoti darbīgs, viņš vairs nav tik atkarīgs no mātes kā dzīves pirmajos gados, lai gan mātei ir nozīmīga loma viņa dzīvē. Bērns vēlas visu izzināt, visur iekļūt, visam piekļūt. Tieši šajā vecumposmā 2-3 gadi notiek visstraujākā bērna attīstība gan fiziskajā, gan emocionālajā, gan psihiskajā jomā. Bērna kustības kļūst daudz saskaņotākas, viņš jau spēj pats staigāt, un tas liek viņam iepazīt teritoriju sev apkārt. Sāk izpausties viņa patstāvība.
Arī psihiskajā jomā notiek izmaiņas, kas veicina bērna neatkarību: sāk veidoties bērna pašapziņa jeb Es veidols. Bērns visu grib darīt pats – mazgāt rokas, ģērbties, ēst. Pat ejot pa ielu bērns vairs negrib turēties mātei pie rokas, bet grib patstāvīgi veikt ceļu. Taču mazais vienmēr palūkosies vai māmiņa ir tuvumā, jo tik spēcīgs viņš vēl nejūtas. Māte rada bērnam drošības izjūtu.
Ar bērna neatkarības sākumu sākas arī problēmas, kas saistītas ar bērna uzvedību. Mazais kļūst spītīgs, niķīgs un nepaklausīgs, ja pieaugušie liek šķēršļus viņa vēlmei būt patstāvīgam. …