Mana referāta tēma ir „Bērnu pazušanas likumsakarības Latvijā”. Es izvēlējos šādu tematu, jo, manuprāt, pēdējos divos gados šis jautājums ir kļuvis īpaši aktuāls. Es vēlos izanalizēt, kādi ir tie iemesli, kādēļ mūsu valstī pazūd bērni – 2007. gadā bezvēsts pazuda 40 bērni, šogad vien jau ir pazuduši 16. Bērni ir tie, kuri paši par sevi nespēj parūpēties, tādēļ atbildība par to, lai ar viņiem nekas nenotiktu ir jānes katram sabiedrības loceklim, tādēļ ir svarīgi apzināt iemeslus, kādēļ bērni pazūd, lai tos novērstu.
Bērnu pazušana lauku apvidos
Visbiežāk bērni pazūd dodoties uz skolu, vai arī dodoties mājup pa neapgaismotiem vai vientuļiem ceļa posmiem, meža takām. Parasti tie ir bērni, kas nedzīvo pilsētās, bet gan lauku rajonos. Daudziem lauku iedzīvotājiem līdz sabiedriskā transporta pieturai jādodas kilometriem tālu, bet personīgā auto iegādei trūkst līdzekļu. Tādēļ bieži vien viņu atvases tālo ceļu līdz skolai vai pieturai mēro kājām. No rīta, dodoties uz skolu, vēl ir tumšs, vakarā, dodoties mājup, jau satumst, tas arī ir pats riskantākais laiks, kad bērnam draud lielas briesmas pazust nepamanītam nezināmā virzienā.
„2007. gada 23. aprīlī TVNET saviem lasītājiem jautāja: vai skolas autobuss palīdzētu gādāt par bērnu drošību? 91% aptaujas dalībnieku uzskata, ka jā. Un viņiem daļēji ir taisnība, bet... un sekotu virkne atrunu, kādas grūtības skolām sagādātu šādu busu ieviešana. Nav līdzekļu, nav šoferīšu, nav autobusu. Nav. Bet tagad nav dažu bērnu. Dažas privātskolas Rīgā jau savu transportu ir ieviesušas, un vecāki atzīst, ka jūtas drošāk, ja atvase tiek nogādāta skolā un mājās bez bažām par ielu šķērsošanas draudiem un "labo onkuļu" vilinājumiem. Turklāt busu ieviešana pilsētā krietni samazinātu arī satiksmes sastrēgumus, jo vecāki tā vietā, lai brauktu gan uz skolu, gan darbu, uzreiz varētu doties uz darbu. Protams, tiem laimīgajiem, kam izdodas atrast zelta auklītes, ir omītes vai kādi citi tikpat noderīgi radinieki, ir citādi, viņi vienmēr ir pārliecināti, ka bērns būs drošās rokās, bet tādu nav vairums. Tāpēc skolnieciņa drošības jautājums ir aktuāls.” [1. avots].
…