Izvēloties rakstīt referātu par tēmu “Bērna psihiskā attīstība no dzimšanas līdz skolas vecumam” mans mērķis bija uzzināt kā attīstās bērna psihe noteiktos dzīves posmos, jo es uzskatu, ka lielākā daļa vecāku (sevišķi jaunās māmiņas, kurām ir pirmais bērns) nespēj saprast ko bērns vēlas kādā konkrētā brīdī.
Kāpēc es uzskatu, ka ir nepieciešams saprast savu bērnu? Atbilde ir vienkārša – bērns jau no piedzimšanas saprot un mēģina atcerēties kas notiek viņam apkārt, tāpēc ir ļoti svarīgi radīt bērnam labvēlīgu vidi viņa psihiskai attīstībai. Tas kā bērns jūtas piedzimstot ietekmē viņa turpmāko attīstību vēlākajos attīstības posmos, sekmēs bērna socializāciju un sekmīgu pāreju nākamajā attīstības posmā – sākumskolas posmā utt. Tāpēc savā referātā es apskatīju laika posmu, kas aptver bērna attīstību līdz sākumskolas vecumam, kas raksturīgs bērna uzvedībai un kā sekmēt attīstību atbilstoši bērna vecumam.1. Bērna psihiskās attīstības vispārīgs raksturojums.
Psihes attīstība ir psihisko spēju rašanās un pārmaiņas dzīves laikā (ontoģenēzē). Pastāv uzskati (teorijas), ka psihes attīstība ir dabas process un socializācija var tikai paātrināt vai aizkavēt šo procesu (Z. Freids, Ž. Piažē u.c.). [1;108] Ž. Piažē, ievērojamākais bērnu psihologs un XVIII gadsimta šveiciešu zinātnieks, spēja iekļūt bērnu iekšējā pasaulē. Viņš “vienkārši” sarunājās ar bērnu par apkārtējo pasauli, izplatījumu un laiku, kustību un daudzumu, par cilvēku rīcību un darbiem vai arī rāda viņam dažas vienkāršas lietas, lūdz tās salīdzināt... [3;49] Tomēr pastāv arī cita pieeja (Dž. Mids, Ļ. Vigodskis u.c.), kurai atbilstoši psihe rodas un arī eksistē, tikai pateicoties socializācijai. [1;108] Ļ. Vigodskis uzskatīja, ka psihes attīstības pakāpes var salīdzināt ar cilvēces vēstures posmiem vai ar evolūcijas pakāpēm organiskās pasaules attīstībā. Arī bērna attīstība ir nepārtraukta pāreja no vienas vecuma pakāpes otrā, tā saistās ar pārmaiņām viņa personības struktūrā…