Ja runa iet par brīvo tirdzniecību, visvienkāršāk un uzskatamāk ir atsaukties uz ES ekonomiskās darbības pamatu, kas ir iekšējais kopējais tirgus. ES tirgus pamatā ir četras brīvības. Tās ir: brīva preču kustība, brīva pakalpojumu kustība, brīva kapitāla un brīva darbaspēka kustība.
Brīvības pamatā ir diskriminācijas aizlieguma princips attiecībā uz citas valsts resursiem, darbaspēku un gatavo produkciju. Vienotajā tirgū svarīga ir arī brīvība veikt uzņēmējdarbību jebkurā dalībvalstī, lai veicinātu gan darbaspēka brīvo kustību, gan pakalpojumu plūsmas attīstību, it īpaši brīvo profesiju pārstāvjiem.1
Tirdzniecības pamatā ir jābūt brīvai resursu un ražošanas faktoru kustībai, lai uzņēmumi varētu darboties tur, kur tas ir ekonomiski visizdevīgāk un migrējošajam darbaspēkam nebūtu šķēršļu.
2. Brīvā tirdzniecība.
Brīva tirdzniecība ir dažādu valstu privātpersonu un firmu tirdzniecība savā starpā bez mākslīgiem ierobežojumiem. Brīvā tirdzniecība mazina valstu valdību ietekmi uz starptautisko tirdzniecību.
Valstis, kurās ir brīva ārējā tirdzniecība iegūst pieeju plašākiem starptautiskajiem tirgiem, gūst labumu no jaunajām tehnoloģijām (kas ir īpaši svarīgi attīstības valstīm) un rod iespēju attīstīt elektrotehniku, pārtikas un ķīmisko rūpniecību, kā arī transportu.
Brīvā tirdzniecība nozīmē arī spēcīgāku konkurenci, kas, savukārt, veicina valsts vispārējo ekonomisko attīstību. Parasti konkurence veicina cenu kritumu, tajā pašā laikā paaugstinoties piedāvāto preču un pakalpojumu kvalitātei.…