Nobeigums
Trīs apskatītās populārākās motivāciju teorijas brīvprātīgo palīgu aspektā atšķiras ar savām pieejām motivāciju veidojošajiem pamatfaktoriem. Katra motivācijas teorija uzsver atšķirīgu faktoru nozīmīgumu un to izmantošanas iespējas.
Tā A. Maslovs pievērš uzmanību cilvēku kopējām neapzinātajām vajadzībām, kas motivē personu darīt attiecīgo aktivitāti. Viņa teorija liek pievērst uzmanību pamatā cilvēku motivējošām nekompensētajām fundamentālajām vajadzībām. Brīvprātīgā darba veidotājam un vadītājam ir jāpievērš uzmanība potenciālo un jau esošo brīvprātīgo vajadzību kompensējošas darba organizēšana. A.Maslovs norāda nepieciešamību koncentrēties uz attiecīgo personu vai personu grupu neapzināto vajadzību apmierināšanas līmeni.
Frederiks Hercbergs savā divu faktoru teorijā aicina pievērst uzmanību ikviena darba ārējie darba higiēnas faktoriem un iekšējiem motivatoriem. Ārējie higiēnas darba apstākļi nevar brīvprātīgo motivēt, tomēr tie var būt ieši atbildīgi par personu motivācijas samazināšanos. Motivējoši ir darba iekšējie faktori, kas ir tieši saistīti ar attiecīgā darba radītajām vērtības un nozīmīguma sajūtām tā darītājam. Vadoties no šīs teorijas autors secina, ka svarīgākie brīvprātīgo motivējošie faktori ir paša darba satura atbilstība brīvprātīgo grupas vērtībām un izteiktas atvērtas atgriezeniskās saites veidošana darbā. Šo faktoru nodrošināšana liek brīvprātīgajiem justies attiecīgajai darba videi vajadzīgiem un to tieši iespaidojošiem. Tas tik kompensēs darbinieku sasnieguma, atzinības, izaicinājuma un atbildības vajadzības.
D. Makkleijlands kā nozīmīgākos motivācijas veidojošos faktorus iedala trīs personības pamatvajadzībās. Tās piemīt visiem cilvēkiem, tomēr katra personība atšķiras ar to, kura no vajadzībām dominē attiecīgajā gadījumā. Tas norāda uz brīvprātīgā darba organizētāju nepieciešamību apzināt savas brīvprātīgo programmas atbilstību attiecīgās brīvprātīgo grupas brīvprātīgajos dominējošajām vajadzībām. Papildus Makkleijlands norāda uz dominējošo motivāciju izmaiņu iespējām, kas norāda uz brīvprātīgā darba organizētāju iespēju organizēt apmācības un pieredzes iegūšanas kursus, kas spētu iespaidot vēlamākās pamatvajadžibas dominēšanu brīvprātīgo grupā.
Kopumā visas apskatītās motivāciju teorijas uzsver kopīgas cilvēku motivējošas vajadzības.…