Cerebrālā trieka - patstāvīgi ķermeņa kustību, pozas traucējumi, kas attīstījušies neprogresējoša smadzeņu bojājuma rezultātā un izpaužas kopš dzimšanas, vai līdz 2 gadu vecumam. Cerebrālā trieka nav iedzimta slimība. Smadzeņu bojājums var rasties grūtniecības laikā, dzemdību laikā, kā arī tūlīt pēc dzemdībām saslimšanas rezultātā no neonatālā perioda līdz 2 gadu vecumam.
Cēloņi.
Tiešais cēlonis ir grūti nosakāms. Var būt:
prenatālie - attīstības defekti, ko grūtniecības laikā var radīt metabolie traucējumi, mātes infekcija (īpaši masaliņas), radiācija, medikamenti, placentas atslāņošanās, Rh un ABO nesaderība, toksīni, herpes, asfiksija (skābekļa nepietiekamība).
Perinatālie – jebkura minēto cēloņu izsaukta anoksija (skābekļa bads):dzemdību laikā ievadītie anestēzijas un pretsāpju līdzekļi, ieilgušas dzemdības; cerebrāla trauma dzemdību laikā; komplikācijas no bērna puses: respiratorais distress, hipoglikēmija, hipokaliēmija, neiznēsāts vai pārnēsāts bērns.
Traucējumi dzemdību laikā var būt saistīti arī ar mātes mazā iegurņa un bērna izmēra nesaderību, nepareiza augļa guļa, instrumentāla iejaukšanas.
postnatālie - trauma, anoksija, infekcijas (meningīts, encefalīts), cerebrāli-vaskulāri bojājumi.
Risks pieaug līdz ar priekšlaicīgām dzemdībām.
Svarīgi savlaicīgi novērst zināmos riska faktorus grūtniecības laikā, dzemdību, pēcdzemdību periodā nodrošinot kvalitatīvu medicīnisko palīdzību. Būtiski atcerēties, ka bezrecepšu medikamenti grūtniecības laikā lietojami ar ārstējošā ārsta atļauju.…