4. Valsts loma AES nelaimes gadījumos
4.1. PSRS rīcība Černobiļas katastrofā
Uzzinot par avāriju atomelektrostacijā, PSRS valdība nesteidzās evakuēt apkārtējās teritorijas, bet gan maksimāli ilgi traģēdiju turēja noslēpumā. Pagāja vairāk nekā 36 stundas līdz tika uzsākta tuvāko pilsētu iedzīvotāju evakuācija. Arī tad, kad PSRS valdība uzsāka glābšanas darbus, to iemesli tika turēti noslēpumā no cilvēkiem, lai negrauto vietējo cilvēku uzticību Padomju Savienībai. Arī ārpasaulei netika dota informācija par katastrofu un tās apmēriem. PSRS valdība līdz pēdējam pūlējās saglabāt PSRS kā nesagraujamas valsts, kurā nelaimes nenotiek, imidžu, jo īpaši tādēļ, ka PSRS bija uz sabrukšanas robežas, un Rietumu demokrātiskā iekārta arvien vairāk apliecināja sevi kā labāk strādājošs valsts pārvaldes forma.
Bet patieso notikumu slēpšanā nav vainojama tikai valdība. Sākotnēji arī AES vadošie inženieri slēpa patiesos katastrofas apmērus, stāstot, ka eksplozija notikusi tikai dzesēšanas sistēmā, nevis reaktora kodolā. Valdība tomēr saņēma patieso informāciju un pēc 24 stundām tā zināja patieso situāciju, tomēr ne tikai neveica nepieciešamos glābšanas darbus, tā arī aizliedza piepilsētu iedzīvotājiem izbraukšanu, lai informācija par traģēdiju neizplatītos. Valdība arī izdeva rīkojumu izlikties, ka avārija nav nozīmīga.
4.2. Japānas rīcība Fukušimas katastrofā
Arī Japānas valdība nesteidzās ar starptautiskiem paziņojumiem par patiesajiem traģēdijas apmēriem, tā ilgstoši apgalvoja, ka nekas traģisks nav noticis. Neskatoties uz to, informācija ar laiku tika izpausta, tā netika slēpta arī no vietējiem iedzīvotājiem, evakuācijas darbi notika operatīvi un laicīgi.
Pēc zināma laika Japānas varas iestādes arī atzina savu vainu notikušajā, atzīstot, ka darbinieki nebija gana apmācīti ārkārtas situācijās un rezerves enerģijas resursi nav bijuši pietiekami nodrošināti. Japānas valdība arī neslēpa detaļas par to, kāpēc notika šī traģēdija, līdz ar to ļaujot citām valstīm mācīties no reaktora dizaina un darbinieku kļūmēm. Japānas sniegtā informācija tiek izmantota, lai pārbaudītu un pilnveidotu atomelektrostacijas un atomelektrostaciju projektus visā pasaulē.
4.3. Valsts lomas izvērtējums
Valsts loma šādās situācijas ir neizmērojama. Tieši valdībai jārūpējas par iedzīvotāju nonākšanu drošās valsts zonās, veselības pārbaudēm un aprūpi, glābšanas dienestu darba organizēšanu. Operatīvs valdības darbs var glābt no radiācijas sekām starptautiskā mērogā, ja ne savā valstī.
…