Ja cilvēks ir īpašo dzīvo būtņu suga, tad kā tas notika un kā viņš kļuva tāds? Tā kā cilvēku vienmēr ir interesējis viss, kas saistīts ar viņu pašu, mūsdienās ir izvirzītas teorijas, kas atspoguļo cilvēka rašanos un attīstību. Attīstoties cilvēku sabiedrībai mainījās arī uzskati par cilvēka izcelsmi: tā varēja notikt pēc Dieva gribas (teoloģiskā versija), tikai cilvēkam specifisku īpatnību vienmērīgas un pakāpeniskas uzkrāšanās rezultātā (evolūcijas teorija), negaidītas cilvēka uzvedības metamorfozes laikā (psihoanalīze), iejaucoties kosmiskiem spēkiem (panspermijas doktrīna).
Koncepciju par cilvēka rašanos autori vēlējās pierādīt, ka tieši viņu norādītajā ceļā uz Zemes parādījies cilvēks ar tikai viņam raksturīgo īpašību kopumu. Tā vai cita pielāgošanās pacēla cilvēku pār citām dzīvajām būtnēm, radot īpašu dzīvo būtņu sugu.
Koncepcijas samērā bieži ir pilnīgi pretējas, tomēr tajās var atrast līdzīgas nostājas. Es savā darbā tālāk apskatīšu plašāk pazīstamās teorijas par cilvēka rašanos un norādīšu uz galvenajām hipotēzēm un to pamatojumu, kas aicina ticēt tieši šai konkrētajai teorijai un varbūtējo iemeslu, kādēļ tā radusies. Šīs apskatītās teorijas tiks sakārtotas iespējamajā izvirzīšanās kārtībā, jo mainoties pašas cilvēces attīstībai un zināšanām mainījās arī tās attieksme pret dažādām parādībām, tai skaitā pret savu izcelšanos.…