Darba alga ir ļoti daudzu cilvēku galvenais ienākuma avots. Savukārt darba algas līmenis ir atkarīgs gan no mūsu prasmēm, iemaņām, atbildības, gan arī no tā, kāda ir darba apmaksas organizācija uzņēmumā.
Katrs uzņēmējs neizbēgami saskaras ar jautājumu: cik daudz, par ko, un kā maksāt darbiniekam. Savukārt darbinieks vēlas saņemt taisnīgu atalgojumu par savu padarīto darbu. Bet, ja darbinieks savā darbā ir pielietojis gan savas radošās spējas, gan izdomu kvalitatīvai un kvantitatīvai darba veikšanai, tad uzņēmumā ir jāpadomā par darbinieku motivāciju. Nereti tieši motivācija ir stimuls kvantitatīvākam un kvalitatīvākam darbam, līdz ar to arī lielākai darba samaksai.
Pēc dažādu ekonomistu uzskatiem domas par to, kas ir darba alga, dalās. Vieni uzskata, ka darba alga ir darbaspēka kā preces cena, turpretī citi uzstāj, ka alga ir nomas maksa par darbaspēju iznomāšanu tā īpašniekam. Trešais uzskats atspoguļo viedokli, ka darba alga ir maksa par pakalpojumu, ko darba devējam sniedz darba ņēmējs, taču kopumā šo situāciju viskodolīgāk ietver apgalvojums, ka darba alga ir samaksa par darbu, konkrētu veikumu – darba rezultātu.…