Pēdējo gadu laikā strauji pieaug datorlietotāju skaits. Datorus izmanto ne tikai darbā, bet arī brīvajā laikā. Jaunu tehnoloģiju attīstība un pakalpojumu pieejamība veicina plašāku datorizāciju. Rezultātā cilvēki arvien vairāk laika pavada telpās un biežāk saskaras ar veselības traucējumiem, kurus veicina darbs ar datoru.
Dators ikdienā
Gandrīz katrs no mums ir strādājis vai strādā ar datoru, taču cik daudz mēs zinām par ergonomiski pareizas darba vietas iekārtošanu (ergonomiska darba vieta – darba vieta, kas ir piemērota katram darbiniekam individuāli), kā arī likumdošanas prasībām, kas to nosaka.
Pasaulē veikti daudzi pētījumi par datora ietekmi uz cilvēku veselību. Īpaša uzmanība pievērsta tādām problēmām kā redzes traucējumi, atsevišķu balsta un kustību aparāta daļu pārslodze un dažādas psiholoģiska rakstura problēmas. Pētījumu rezultāti liecina, ka pirmās sūdzības par veselības traucējumiem var rasties jau dažus mēnešus pēc tam, kad cilvēks ir sācis strādāt ar datoru; nopietnas slimības, ieskaitot arodslimības, parasti konstatē pēc pieciem un vairāk gadiem (sk. 1. tabulu "Iespējamie veselības traucējumu cēloņi cilvēkam, kas strādā ar datoru").
Lai novērstu vai mazinātu kaitējumu datorlietotāju veselībai, ļoti būtiski ir ergonomiski pareizi iekārtot darba vietu pie datora, ņemot vērā katra lietotāja individuālās īpatnības, piemēram, augumu, vecumu, pievēršot uzmanību redzes īpatnībām, vai datora lietotājs strādā ar labo vai kreiso roku utt. Būtiska loma ir pareizai darba organizācijai, tas ir, regulāru darba pārtraukumu ievērošanai un darba rakstura maiņai. …