1.Dokumentu viltošana un viltotu dokumentu realizēšana un izmantošana
Runājot par dokumentu viltošanu, jāatzīmē, ka Latvijas Krimināllikums paredz sodu par šāda dokumenta viltošanu, realizāciju, izmantošanu.
KL 275 pantā teikts:
(1) Par dokumenta, kas piešķir tiesības vai atbrīvo no pienākumiem, zīmoga un spiedoga viltošanu, kā arī par viltota dokumenta, zīmoga vai spiedoga realizēšanu vai izmantošanu,-
soda ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz diviem gadiem vai ar arestu, vai ar piespiedu darbu, vai ar naudas sodu līdz četrdesmit minimālajām mēnešalgām.
(2) Par tādām pašām darbībām, ja tās izdarītas atkārtoti vai mantkārīgā nolūkā vai ja tās izdarījusi personu grupa pēc iepriekšējas vienošanās, vai ja tās radījušas būtisku kaitējumu valsts varai vai pārvaldības kārtībai vai ar likumu aizsargātām personas tiesībām un interesēm,-
soda ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz četriem gadiem vai ar naudas sodu līdz sešdesmit minimālajām mēnešalgām [1,152].
Komentējamā panta pirmajā daļā ir paredzēta atbildība par kriminālpārkāpumu, bet otrajā daļā- par mazāk smagu noziegumu. KL 7.pantā teikts, ka kriminālpārkāpums ir nodarījums, par kuru šajā likumā paredzēta brīvības atņemšana uz laiku, ne ilgāku par diviem gadiem, vai vieglāks sods. Savukārt mazāk smags noziegums ir tīšs nodarījums, par kuru šajā likumā paredzēta brīvības atņemšana uz laiku, bet ne ilgāku par pieciem gadiem, kā arī nodarījums, kurš izdarīts aiz neuzmanības un par kuru šajā likumā paredzēta brīvības atņemšana uz laiku, ilgāku par pieciem gadiem [1,26].…