Jēdziens ''stereotips'' psiholoģijā parādījās 1922. gadā, pateicoties amerikāņu politiskajam komentētajam Voltēram Lipmanim, kurs ar to apzīmēja masu informācijas līdzekļos izplatītas klišejas. Stereotips ir vienkāršots priekšstats par sociālo grupu un tas dalībniekiem. Sākotnēji jēdziens tika lietots negatīvā nozīmē ka sinonīms ''aizspriedumam''. Vēlāk šī jēdziena nozīme paplašinājās un parādījās apzīmējumi ''pozitīvs stereotips''.
Laika gaitā sabiedrības apziņā ir radušies daudz un dažādi mīti par dažādām parādībām, kā arī cilvēkiem pašiem vienam par otru. Šos mītus ir nostiprinājušas pastāvošās normas, kuras ikdienā cilvēki piemēro sev un citiem apkārtējiem. Patiesībā šīm normām pilnībā atbilst nespēj neviens , jo cilvēki ir tik dažādi. Dažādība ir ļoti auglīga augsne nesaskaņām dažādu grupu starpā un pamatā tam ir pareizi, nepareizi, precīzi vai neprecīzi priekšstati par otru grupu. Ja šie priekšstati ir noturīgi, stabili un pastāvīgi, tad tos sauc par stereotipiem.
Cilvēki, lai tiem būtu vienkāršāk uztvert tik dažādo un daudzveidīgo pasaules ainu, pastāvīgi kaut ko apvieno. Un šīs apvienošanas rezultātā arī veidojās stereotipi.
Dažādi stereotipi ir bijuši plaši izplatīti visos laikos un visā pasaulē. Vissenākie un arī mūsdienās sastopamie stereotipi ir rasu un dzimumu stereotipi. Tie pastāv no vissenākajiem laikiem. Jebkurā gadījumā stereotipi dziļi sakņojas kultūrā un daudzus no tiem – rasu, dzimumu, bērni apgūst jau no mazām dienām. Stereotipi ir visai noturīgi un pārstāvēti visos sociālajos slāņos. …