6. Secinājumi
1. Mūsdienās iedzīvotāju ikdienā būtisku lomu ieņem tehnoloģijas, taču neskatoties uz to, privātpersonas elektronisko parakstu ikdienā neizmanto, tas ir pieprasītāks uzņēmēju un juridisku personu vidū.
2. Elektroniskajam parakstam ir daudzas priekšrocības un arī daudzi trūkumi, tāpēc katram lietotājam individuāli ir jāizvēlas vai lietot eParakstu un kādu eParaksta veidu izvēlēties.
3. Latvijā šobrīd ir 3 elektroniskā paraksta veidi, no tiem pats pieprasītākais ir eParaksts viedkartē, taču lietošanas ziņā un pēc iegūšanas veidiem ērtāks ir virtuālais eParaksts.
4. Elektroniskajam parakstam ir tāds pats juridisks spēks, kā parakstot dokumentus papīra formā un svarīgi ir atcerēties, ka katram cilvēkam vai organizācijai var būt tikai viens elektroniskais paraksts un to var lietot tikai tā īpašnieks.
5. Kaut arī elektroniskais paraksts Latvijā darbojas jau 10 gadus, vēljoprojām iedzīvotājiem rodas dažādas problēmas to lietojot. Eparaksta izstrādātājiem un nodrošinātājiem būtu jāiegulda liels darbs, lai apmierinātu eParaksta lietotāju prasības un vajadzības, un lai piesaistītu vairāk lietot šo pakalpojumu.
6. Lai iedzīvotāji varētu elektronisko parakstu iegādāties un pilnvērtīgi to lietot, ir jābūt zināšanām datora lietošanā un darbam ar programmatūrām. Piemēram, vecāka gājuma cilvēkiem ir grūtāk apgūt nepieciešamās zināšanas un iepazīt visas eParaksta lietošanas prasības, tāpēc arī šī vecuma grupa eParakstu izmanto ļoti reti.
7. No drošības viedokļa eParaksts ir aizsargāts ar dažādiem drošības sertifikātiem, kas nodrošina pietiekamu tā aizsardzību, tas ir grūti viltojams.
…