1.1. Iepakojuma jēdziens
Produkta iesaiņojumam var būt kā niecīga nozīme (piemēram, lētajiem sadzīves produktiem), tā arī ļoti liela nozīme (kosmētikas produktiem). (1)
Iepakojums vai iesaiņojums ir precēm pievienots izstrādājumu kopums, ko izmanto, lai aizsargātu, saturētu, piegādātu, uzglabātu, ērti lietotu, realizētu izejvielas un gatavas preces un iepazīstinātu ar tām visā iepakojuma aprites ciklā no ražotāja līdz patērētājam. Par iepakojumu uzskata arī to iepakojumu un iepakojuma materiālu, ko pakalpojumu sniedzējs pievieno izstrādājumiem un kas pēc pakalpojuma sniegšanas nonāk pie pakalpojuma saņēmēja. Iepakojums tiek atdalīts no preces pirms patērēšanas vai patērēšanas laikā. (2)
Iepakojums iedalās:
Primārais (tirdzniecības) iepakojums ir tāds iepakojums, ko izmanto tirdzniecības vajadzībām un kas nonāk pie iepakotāja vai patērētāja tirdzniecības vietā un ir tiešā saskarē ar preci.
Sekundārais iepakojums ir tāds iepakojums, ko izmanto lai kopīgi iepakotu noteiktu daudzumu tirdzniecībai paredzētu preču. To atdala tirdzniecības vietā vai arī tas var nonākt pie patērētāja neizsaiņots. Šāds iepakojums nekādi neietekmē pašu preci un tās īpašības.
Terciārais (transporta) iepakojums paredzēts, lai pārvadātu tirdzniecībai vai ražošanai paredzētas preces un izvairītos no to bojāšanas transportēšanas laikā. (1)
Iepakojumam jeb iesaiņojumam ir jāpilda arī konkrētas funkcijas:
Preces un patērētāja aizsargāšana – tam jānodrošina preces nemainīga kvalitāte, kā arī patērētāja aizsardzība no negodīgu konkurentu vai pārdevēju rīcības. …