Latvija un tās ekonomika vairāk nekā desmit gadu laikā kopš neatkarības atgūšanas ir kļuvusi par globalizētās pasaule ekonomikas sastāvdaļu Līdz ar to valsts attīstību jau ir ietekmējušas un arī nākotnē ietekmēs norises pasaules ekonomikā. Tai skaitā arējās krīzes un dažādu ekonomiskā cikla fāžu iestāšanās. Turklāt ārējo faktoru ietekmes analīzes nozīmi pastiprina globālās ekonomiskās problēmas, kas patlaban vērojamas, kā arī 2001. gada 11. septembra notikumu sekas.
Latvija kļuvusi par Eiropas Savienības dalībvalsti, īsteno strukturālas reformas, liberalizē ekonomiku. Tā kā Latvijas ekonomika , finansu tirgi jau ir atkarīgi no pasaules tendencēm, šī ietekme nākotnē ne tikai saglabāsies, bet pat palielināsies. Pēdējo gadu straujo Latvijas tautsaimniecības izaugsmes tempu iespaidā nedrīkst atļauties neievērot ekonomikas likumus un neprognozēt attīstības ciklu zemāko fāžu iestāšanos. Ir jāapzina to iespējamā ietekme uz Latvijas ekonomiku, jāizstrādā instrumenti negatīvās ārējās ietekmes mazināšanai.
Lai izpētītu pasaules ekonomikas globālās recesijas un ārējo ekonomisko šoku ietekmi uz Latvijas tautsaimniecības attīstību, novērtētu atsevišķo sektoru atvērtības pakāpi un arī to, kādā mērā tie pakļauti ārējās ekonomiskās vides riska faktoru iespaidam, kā arī lai izstrādātu priekšlikumus tautsaimniecības ievainojamības pret negatīvajām ārējām ekonomiskajām tendencēm samazināšanai, nepieciešams apskatīt ekonomikas ciklisko attīstību, tostarp arī ekonomiskā cikla fāzes un teorijas, kas arī ir mana darba uzdevums.…