SECINĀJUMI
Valstī būtiski trūkst ekonomiskās noziedzības izpētes gan krimināltiesisko zinātņu (krimināltiesību; kriminālprocesuālā, kriminālistikā; kriminoloģiskā) jomā, gan starpdisciplinārā jomā: konkretizējams ekonomisko noziedzīgo nodarījumu skaidrojums un saturs; precizējams būtu ekonomisko noziedzīgo nodarījumu atklāšanas, novēršanas un izmeklēšanas piekritības sadalījums; pēc autora domām, nozīmīgi ir veikt teorētiskus un praktiskus kriminoloģiska rakstura pētījumus, atspoguļojot zinātnieku un praktiķu viedokli ekonomiskās noziedzības novēršanas jautājumos; būtiska nozīme ir salīdzinošo pētījumu veikšanai ekonomiskās noziedzības analīzei; autors uzskata, ka Latvijā kriminoloģijas zinātnes ietvaros kā atsevišķa apakšnozare būtu attīstāma ekonomiskā kriminoloģija. Ekonomiskā kriminoloģija pētītu ekonomisko noziedzīgo nodarījumu ģenēzi; analizētu dažādās ekonomiskās dzīves puses; apzinātu saimniekošanas pretrunas un krīzes situācijas, kuras ir priekšnosacījumi šādiem nodarījumiem.
Nozīmīgi un svarīgi ir prognozēt kriminogēno situāciju attīstības tendences nākotnē. Nepieciešama ekonomisko draudu risku prognozēšana. Kriminoloģiskā prognoze parāda, ka tuvākos gadus atšķirībā no citiem noziedzīgiem nodarījumiem ekonomiskie noziedzīgie nodarījumi var turpināt pieaugt, negatīvi ietekmējot ekonomiskās drošības situāciju Latvijā. Pašreiz pasaulei jāsaskaras ar jauniem apdraudējumiem, kas ir daudzveidīgāki, grūtāk pamanāmi un mazāk prognozējami. To apliecina jauni noziedzīgu nodarījumu veidi ekonomiskās noziedzības sfērā. Jauna veida risku parādīšanās saistīta ar dažādiem procesiem – globalizācijas procesiem; pasaules iedzīvotāju skaita pieaugumu; pasaules reģionu un valstu iekļaušanos vienotā sistēmā; jaunu tehnoloģiju globālu izplatību. Tādēļ nepieciešams izstrādāt iespējamos nākotnes kriminogēno scenāriju attīstības modeļus un potenciālo negatīvo seku novēršanas mehānismus.
Efektīva pretdarbība jebkurai sociāli negatīvai parādībai, procesam nav iespējama bez tās kaitīgo seku uz sabiedrību novērtēšanas. Tādēļ, lai efektīvi darbotos ekonomisko nodarījumu novēršanā, pārtraukšanā un atklāšanā, šo darbību koordinācijai ir jābalstās uz pretlikumīgu darbību cēloņu izpēti un pareizu izpratni to piemērošanā dzīvē. …