Franča Šūberta daiļrade ir romantiskā virziena rītausma mūzikā. Viņa mākslā pirmo reizi atklājās jaunā cilvēka rakstura iezīmes un emocionālā pasaule, kas veidojās 19.gs. apstākļos. Visa šī jaunā tipizācija, kas norisa Šūberta daiļrade un ko pārliecinoši pauda izcilais mākslinieks, it kā novilka neredzamu robežu starp Vīnes klasiķu mākslu, ko vainagoja dižais Bēthovens, un romantisko mākslu.
Šūberta dzīve bija pilna pretrunu, kuras raksturīgas mākslinieka liktenim viņa radošajām tieksmēm svešajā pasaulē.
Šūberta dzīves ārējais fons bija liksmā, “dejojošā” Vīne, šaurā birģeriskā mājas pasaulīte ar mazajiem priekiem un bēdām. Viņa radošos plānus, vajadzību pēc garīgās saskarsmes izprata un atbalstīja tikai neliels mākslai uzticīgu cilvēku loks.
Gandrīz vai no bērnu dienām nākamajam komponistam vajadzēja vērsties pret mietpilsonību un svetulību savā ģimenē, bet vēlāk kļūt neatzītam un paciet valdošo aprindu – sabiedriskās domas noteicēju necieņu.
Šūberts dārgi maksāja par neatkarību un tiesībām dzīvot tikai daiļradei: pastāvīga nabadzība un trūkums, slimība un vilšanās, beidzot, pāragra nāve trīsdesmit pirmajā dzīves gadā – garīgo spēku pilnā plaukumā.
Dzīves un daiļrades cels.
Ģimene. Francis Šūberts dzimis 1797. gada 31. janvārī vienā no Vīnes priekspilsētām – Lihtentālē. Komponista vacāki cēlušies no vācu zemnieku-amatnieku slāņiem. Šūberta tēvs, guvis nelielu izglītību iemantoja skolotāja vietu. Viņš bija godīgs darbarūķis, dievbijīgs, pilns uzticības jūtu un cieņas pret priekšniecību. Viņa redzesloks nesniedzās tālāk par skolas pienākumu apzinīgu veikšanu, tādējādi iegūstot niecīgus līdzekļus lielās ģimenes iztikai. Sīkpilsoniskas godprātības un tikumības garā tika audzināti arī bērni. Vecākie dēli Ignats un Ferdinands aizgāja tēva pēdās un kļuva par skolotājiem. Taču viņu mākslinieciskās noslieces, vairāk izkoptā garīga dzīve radīja iekšēju neapmierinātību, vajadzību lauzt vācu priekšpilsētas skolotāja nabadzīgās dzīves loku. Ignats pretēji audzināšanai un tēva regiozitatei, kas robežojās ar svētulību, izturējās kritiski pret oficiālo baznīcu un tās ceremonijām, ar izsmieklu un ironiju atsaucās par birģeriskās sadzīves tradicionālo raksturu.…
Franča Šūberta daiļrade ir romantiskā virziena rītausma mūzikā. Viņa mākslā pirmo reizi atklājās jaunā cilvēka rakstura iezīmes un emocionālā pasaule, kas veidojās 19.gs. apstākļos. Visa šī jaunā tipizācija, kas norisa Šūberta daiļrade un ko pārliecinoši pauda izcilais mākslinieks, it kā novilka neredzamu robežu starp Vīnes klasiķu mākslu, ko vainagoja dižais Bēthovens, un romantisko mākslu. Šūberta dzīve bija pilna pretrunu, kuras raksturīgas mākslinieka liktenim viņa radošajām tieksmēm svešajā pasaulē. Šūberta dzīves ārējais fons bija liksmā, “dejojošā” Vīne, šaurā birģeriskā mājas pasaulīte ar mazajiem priekiem un bēdām. Viņa radošos plānus, vajadzību pēc garīgās saskarsmes izprata un atbalstīja tikai neliels mākslai uzticīgu cilvēku loks...
- Francis Šuberts
- Francis Trasuns
- Franciskāņu ordenis
-
Ты можешь добавить любую работу в список пожеланий. Круто!Volfgangs Amadejs Mocarts
Реферат для средней школы17
-
Antuans de Sent-Ekziperī
Реферат для средней школы5
-
Frederiks Šopēns - dzīve un daiļrade
Реферат для средней школы22
-
Roberts Šūmanis: dzīves un daiļrades ceļš
Реферат для средней школы3
Оцененный! -
Napoleons Bonaparts. Personība. Kari
Реферат для средней школы2