Publicists, rakstnieks, mācītājs, Latgales atmodas laikmeta sabiedriskais darbinieks Francis Trasuns dzimis Sakstagala pagastā zemnieka ģimenē.
Laikā, kad cariskās Krievijas varas iestādes, realizēdamas nekrievu tautību pārkrievošanos politiku, neļāva iespiest grāmatas augšzemnieku dialektā un līdz ar to Latgales iedzīvotājiem nebija iespēju mācīties mātes valodā. Pēc vietējās skolas beigšanas viņš apmeklēja dažādas Jelgavas skolas, visu laiku mācīdamies latviešu literāro valodu un vācu valodu.
1883. gadā iestājās Pēterburgas Katoļu garīgajā seminārā, kas gatavoja garīdzniekus Latgalei. Pēc viņa iniciatīvas un ar viņa tiešu līdzdalību seminārā fakultatīvi bez maksas divas stundas nedēļā sāka mācīt latgaliešu valodu (augšzemnieku dialektu). Pēc semināra beigšanas 1887. gadā iestājās Katoļu garīgajā akadēmijā.
1896. gadā F. Trasunu par aktīvu darbību savu tautiešu labā izsūtīja trimdā uz Vladimiras guberņu. Pēterburgā viņš atgriezās tikai pēc divu gadu prombūtnes.
1901. gadā F. Trasuns no jauna ieradās Rīgā un iesaistījās Latviešu biedrības darbā – bija tās pastāvīgais referents, uzstājās Zinību komisijā ar ziņojumiem par Latgali un tās atpalicības cēloņiem.…