Referāta mērķis ir, sev piederīgas pašvaldības Saistošo noteikumu analīze. Saistošie noteikumi tiks analizēti balstoties uz likumu „Par pašvaldībām” un „Valsts pārvaldes iekārtas likumu”. Saistošos noteikumos tiks meklētas juridiskas kļūdās, nepilnības. Tiks noteikta Saistošo noteikumu atbilstība valsts pārvaldes principiem.
Gulbenes pilsētas domes sēdē 2003. gada 21. augusta tika apstiprināti Saistošie noteikumi Nr.4, tie ir „Par sabiedrisko kārtību, teritorijas un tajā esošo dzīvojamo, sabiedrisko un ražošanas ēku uzturēšanu un labiekārtošanu Gulbenes pilsētā”.
Lai pašvaldība varētu izdot Saistošos noteikumus tai ir nepieciešams:
1.Pilnvarojums no likuma un Ministru kabineta
2.Jāievēro pilnvarojuma ietvari
3.Jāskatās vai tas nav pret augstāk stāvošo likumu
Noteikumi ir izdoti saskaņa ar likuma „Par pašvaldībām” 43. panta 4.,5.,6. punktu. Dome (padome) ir tiesīga izdot saistošos noteikumus paredzot administratīvo atbildību par to pārkāpšanu, ja tas nav paredzēts likumos, šādos jautājumos : 4) par sabiedrisko kartību; 5) par namu un to teritoriju un būvju uzturēšanu; 6) par sanitāras tīrības uzturēšanu un īpašumam piegulošās publiskā lietošanā esošas teritorijas kopšanu.
Iespējams, ka būtu lietderīgāk izdot atsevišķu saistošu noteikumu katram no likuma „Par pašvaldībām” 43.panta punktiem, jo izdotie noteikumi ietver sevī trīs atsevišķus noteikumus. Būtu vieglāk veikt atsauces.
Šie saistošie noteikumi attiecas arī uz pašvaldības autonomo funkciju, likuma „Par pašvaldībām” 15. panta 2., 12., punkti.
Pašvaldības saistošie noteikumi ir pašvaldības domes (padomes) uz tiesību aktu pamatā un tiesību aktos deleģēto jautājumu risināšanai noteiktā kārtībā izdoti, tas ir, ierosināti, izstrādāti, apstiprināti, un izsludināti uzvedības noteikumi, ar kuriem tiek regulētas noteiktā administratīvā teritorijā esošu fizisku un juridisku personu sabiedriskās, ekonomiskās, un cita veida aktivitātes, lai nodrošinātu pašvaldībām uzticēto valsts pārvaldes funkciju izpildi.
Saistošo noteikumu mērķis ir: „Gulbenes pilsētas teritorijā nodrošināt sabiedrisko kārtību, uzturēt sanitāro tīrību, kā uzturamas pilsētas ielas, ietves, pagalmi, meži, apstādījumi, grāvji, ūdenstilpnes un inženiertīklu komunikācijas publiskajās teritorijās, kā arī, lai nodrošinātu tīrību pilsētas gruntsgabalos, namīpašumos un pārējā teritorijā ”.…