Ideoloģija- jebkura politisko, tiesisko, filozofisko, tikumisko, reliģisko un estētisko uzskatu un nostādņu sistēma, kas ir pamatā politiskas vai sabiedriskas darbības programmām un vairāk vai mazāk atspoguļo kādas grupas vai šķiras ideālus un intereses. Izcelsme - franču idéologie < sengrieķu idea „jēdziens” + logos „mācība”.
Doma par pievēršanos ideoloģijai radās 18. gs. beigās, franču revolūcijas laikā (1789.-1799. gads), kad idejas par brīvību, vienlīdzību un brālību tika mēģinātas ieviest sociālajā pieredzē. Laikmeta filozofi risina jautājumus, kurus uzdod pati dzīve: kas sekmē cilvēku saliedēšanos ap noteiktām idejām, kā idejas nosaka rīcības veidus un pasaules izpratni? Kā iespējams, ka sludinātā tiekšanās uz vienlīdzību Franču revolūcijas laikā pārvērtās par masu teroru, haosu, kas nesa sev līdzi atriebības un nežēlības vilni? Līdzīga situācija bija boļševistiskās revolūcijas laikā Krievijā- ideja par sociālo taisnīgumu apvienoja
nežēlības pārņemtus cilvēkus, kuri, daudz nedomājot, sekoja jaunajām noskaņām un bija gatavi izvērst teroru pret citādi domājošajiem. Ne tikai revolūcija, bet arī klasicisms, romantisms, impresionisms, ekspresionisms un citi mākslas veidi ir piesātināti ar ideoloģijas elementiem.
Ideoloģiju var apskatīt arī citādāk. Valdošo grupu domāšana var būt tik cieši saistīta ar noteiktu situāciju, ka šīs grupas nav spējīgas ieraudzīt faktu virkni, kas varētu sagraut pārliecību par savu valdīšanu. Ideoloģija iedalās daļējā ideoloģijā un totālā ideoloģijā.