Globālās ekonomikas apstākļos valsts konkurētspēju var saglabāt, veicinot inovācijas ražošanā un mārketingā. Latvija, kļūstot par Eiropas Savienības valsti, izstrādājusi likumdošanu un programmu inovāciju veicināšanai uzņēmējdarbībā.
Inovatīvu uzņēmumu klasificēšanai var tikt izmantoti vairāki kritēriji: pēc ražošanas nozares, pēc izcelsmes, pēc orientācijas uz ekonomikas nozari.
Latvijas Centrālā statistikas pārvalde pēc Eiropas valstīs izstrādātas metodikas veikusi inovatīvo uzņēmumu īpatsvara izpēti un struktūru Latvijas Republikā. Šie materiāli rāda, ka 2002. gadā Latvijā no visiem uzņēmumiem 19% bija inovatīvi. Šodien tiek lēsts, ka inovatīvu uzņēmumu īpatsvars varētu būt 30%, taču šis skaitlis nav apstiprināts ar pētījumiem. Vadošās nozares inovāciju jomā ir finanšu starpniecība, zinātniskā pētniecība un ķīmiskie izstrādājumi. Starp ievērojamākajiem inovatīvajiem uzņēmumiem var minēt farmācijas firmu „Grindex”, elektronisko izstrādājumu ražotnes REBIR (Rēzeknē), mobilo telefonu testēšanas iekārtu ražotni DAMBIS, mikroshēmu izgatavotāju „Alfa”, uzņēmumu SIA ANDA/OPTEC. Inovatīvas ir vairākas IT firmas (Exigen Latvia, DATI, Tilde u.c.).
Kaut arī Latvija pēdējos gados veikusi lielu darbu inovatīvās uzņēmējdarbības veicināšanai, izstrādājot likumus, radot informatīvo bāzi un palielinot finansējumu, tomēr vēl jārada priekšnoteikumi, lai iekļautos ar eksportspējīgu produkciju pasaules tirgū. Tas var notikt ieguldot resursus izglītībā, zinātnē, uzņēmējdarbības inovāciju veicināšanā. …