Secinājumi
1. Izraēlas nodokļu sistēma atšķiras no Latvijas nodokļu sistēmas (progresīvais iedzīvotāju ienākuma nodoklis, augstāka uzņēmumu ienākuma nodokļa likme, zemāka pievienotās vērtības nodokļa likme u.c.).
2. Izraēla atšķirībā no Latvijas krīzes apstākļos izvēlas politiku, kas balstīta uz valdības izdevumu samazināšanu nevis ienākumu palielināšanu, palielinot nodokļu likmes. Līdz ar to Izraēlā arī krīzes gados nodokļu likmes turpina samazināties.
3. Latvija līdzīgi kā Izraēla krīzes apstākļos vairāk uzmanības varētu pievērst valdības izdevumu samazināšanai vai arī ienākumu palielināšanai ne tikai palielinot nodokļu likmes.
4. Latvija līdzīgi kā Izraēla varētu ieviest progresīvo iedzīvotāju ienākuma nodokli. Vien būtiski izvērtējot summas, pie kurām mainās nodokļa likme.
5. Latvijas nodokļa sistēma ir nestabila. Laika posmā no 2007. līdz 2010.gadam nodokļu likmes ir gan palielinātas, gan samazinātas. Ekonomiskās situācijas izmaiņas atstāj būtisku ietekmi uz nodokļu sistēmu – lielākā daļa nodokļu likmju ir palielinātas, kā arī paplašināta noteiktu nodokļu piemērošanas joma. Visas šīs būtiskās nodokļu sistēmas izmaiņas ekonomiskās situācijas ietvaros liecina par to, ka nodokļa ienākumi ir būtiskākais Latvijas budžeta ienākumu avots, tas ir, Latvijas budžeta ienākumi balstās uz nodokļu sistēmu.
6. Izraēlas nodokļu sistēma ir stabila, jo neskatoties uz ekonomiskās situācijas pasliktināšanos, Izraēla turpina uzsākto virzību, katru gadu samazinot nodokļu likmes.
…