19. gadsimta 50., 60. gados darbojās daudzi nacionāli noskaņoti latvieši – jaunlatvieši. šie cilvēki bija latviešu inteliģences pārstāvji. Svarīgākie jaunlatviešu mērķi bija ierobežot vācu valodas lietojumu un panākt vienādas ekonomiskās iespējas visiem.
Jaunlatvieši darbojās ļoti dažādās jomās, daži attīstīja un sakopa latviešu valodu, daži darbojās mākslas un arhitektūras jomā, daži attīstīja izglītību, paplašinot skolu tīklu un dibinot bibliotēkas, daudzi darbojās arī mūzikas sfērā, tādi kā Kārlis Baumanis, Andrejs Jurjāns, Jāzeps Vītols, Ernests Vīgners, kā arī Jānis Cimze. Tieši par šo jaunlatvieti mēs pastāstīsim sīkāk.
Jānis Cimze ir pirmais redzamākais latviešu mūzikas darbinieks –latviešu tautasdziesmu melodiju krājējs un apdarinātājs, latviešu koru kultūras pamatlicējs. Ar Jāņa Cimzes darbu “Dziesmu rota” iesākas latviešu tautas mūzikas renesanse, tautas muzikālās daiļrades plašs vākšanas, publicēšanas, apdarināšanas un pētīšanas darbs, kas dod ierosmi gan koru kultūras, gan arī jaunu oriģinālskaņdarbu straujai izaugsmei.…