Tanegasima – lielākais Japānas kosmodroms; atrodas Tanegasimas salā uz D no Kjusju salas. No Tanegasima ar Japānas nesējraķetēm tiek palaisti dažādi kosmiskie lidaparāti. Tanegasima izmanto kopš 1975.
džudo – divcīņas sporta veids 14 dažādās svara kategorijās; vērtē speciālā tērpā (kimono) tērptu sportistu tehniku, nometot pretinieku uz grīdas. Radies Japānā, kā sporta veids attīstījies 19. gadsimta 80 gados. Olimpiskā programmā (kopš 1964, sievietēm – 1992).
japāņu valoda – ģenealoģiski izolēta valoda, valsts valoda Japānā. Senākie rakstu pieminekļi no 6.– 7. gadsimta. Lieto īpašu japāņu rakstu.
japāņu raksts – ideogrāfiskā un zilbju raksta apvienojums. Japāņu rakstā apvienoti aizgūtie ķīniešu hieroglifi (5.– 6. gadsimts) un japāņu zilbju raksts jeb kana, kas izveidojusies no hieroglifiem (ap 9. gadsimtu). 1946 pēc rakstības reformas, kas noteica hieroglifu vienkāršošanu un skaita ierobežošanu, kanā ir 46 zilbju zīmes, ko lieto jaukti ar 1800 hieroglifiem. Kanai ir 2 veidi – hiragana un katakana. Katakanas zīmes ir vienkāršākas, parasti to lieto bez hieroglifiem oficiālos dokumentos, bērnu grāmatās, no Eiropas valodām aizgūto vārdu transliterācijās. Pēc tradīcijas raksta vertikālās rindās, tās kārtojot no labās puses uz kreiso.
kamikadze – lidotājs nāvinieks Japānas kara aviācijā 2. pasaules kara beigās. Kamikadze vadīja ar sprāgstvielām un bumbām piekrautās lidmašīnas līdz sadursmei ar mērķi. Efektīvi bija tikai 20% no veiktajiem lidojumiem. Kamikadze pirmo uzlidojumu veica 1944. 21. XI.
karatē – pašaizsardzības sistēma bez ieroča. Pamatā sitieni ar roku vai spērienu ar kāju pa pretinieka viegli ievainojamām vietām. Mūsdienu karatē izveidojusies 20. gadsimta sākumā Japānā.
nunčaki – aukstais ierocis. Divas vienādas 20–50 cm garas nūjas, kas saistītas ar auklu vai ķēdi. Cēlies Japānā ap 17. gadsimtā no rīsu apstrādes darbarīka. Līdzīgs ierocis no seniem laikiem pazīstams Ķīnā, taču tam ir 3 –5 posmi un tas ir garāks. No 19. gadsimta 60. gadiem līdz ar austrumu cīņas mākslu izplatību plaši ieviesies Eiropā un Amerikā.
raku keramika – keramikas priekšmeti, kurus Japānā lieto galvenokārt tējas dzeršanai.
…