Šo referāta tēmu izvēlējos tādēļ, ka mans brālēns ir vājdzirdīgs jau no dzimšanas, viņš arī kļuva par iedvesmas avotu šim referātam, kas pamudināja mani rakstīt un izpētīt tieši šo tēmu. Cilvēkam ir tāda dīvaina tieksme izzināt to, ar ko viņš ir saskāries, bet tas, kas neskar parasti tiek aizmirsts vai vienkārši netiek ņemts vērā, līdz tam mirklim, kamēr kaut kas netiek piedzīvots.
Vēsturiskā skatījuma nav precīzu datu par to, ka antīkajā pasaulē būtu izglītoti cilvēki ar dzirdes traucējumiem, bet Aristotelis ir uzskatījis dzirdes orgānu par vissvarīgāko sapratnes orgānu, jo ar dzirdes uztveres palīdzību cilvēks saprot, ko runā citi cilvēki, un var veidot savu runu; viņš uzskatīja arī, ka bez valodas apguves nedzirdīga cilvēka garīgā attīstība nav iespējama. Atkal viduslaikos nedzirdīgi cilvēki bieži tika sadedzināti uz sārta, jo viņi nespēja apgūt reliģiskās idejas, nevarēja iemācīties lasīt un rakstīt. Pirmais nedzirdīgo bērnu izglītošanu uzsāka spāņu mūks Pedro de Ponse (1520-1548), kas izmantoja mutvārdu runu, rakstīšanu un daktilēšanu. Huans Pablo Bonē (1579-1633) izgudroja pirkstu alfabētu un 1620. gadā aprakstīja mācību metodes, kādas izmantojamas nedzirdīgo bērnu izglītošanā, runāja arī par vārdu nolasīšanu no cilvēka mutes kustībām. Vienu no pirmajām skolām nedzirdīgajiem Parīzē atvēra Mišels Šarls Delepē (1712-1789), „mīmiskās metodes” autors. Rīgā 1809. gadā Karlo Jakobijs atvēra privātskolu kurlmēmiem bērniem, kas ilgi nepastāvēja. Bet 1839. gadā vācu Literāri praktiskā pilsoņu savienība atvēra skolu kurlmēmiem bērniem, ko varēja apmeklēt ne tikai turīgo ļaužu bērni, tagad tā ir Rīgas nedzirdīgo bērnu skola.
Viens bērns no 1000 piedzimst ar dziļu vājdzirdību;
Divi bērni no 1000 iegūst vājdzirdību agrīnā vecumā;
No tiem zīdaiņi, kuriem nepieciešama intensīvā medicīniskā palīdzība pēcdzemdību posmā, vājdzirdību iegūst 1 no 50;
Ausu infekcijas, kā arī visbiežāk sastopamās vīrusu infekcijas, augšejos elpošanas ceļos bieži kombinējas ar dzirdes traucējumiem īsākā vai garākā laikaposmā;
100% visiem bērniem vecumā no 0-11 gadiem kādā laika sprīdī ir bijuši dzirdes traucējumi infekciju dēļ;
10-15% skolas vecuma bērniem ir pavājināta dzirde, kas pārsniedz normālas dzirdes līmeni, t.i. 15 dB;
20-30% skolas vecuma bērnu ir valodas problēmas.…