. Klimata būtība.
Klimats ir ilggadējais vidējais laikapstākļu režīms kādā teritorijā. Tas ir Zemes evolūcijas dabisks rezultāts, taču, pieaugot tehniskajām iespējām un zemeslodes apguves pakāpei, cilvēks arvien jūtamāk ietekmē šī dabiskā procesa gaitu.
Līdzīgi klimata tipi ir sastopami dažādās zemeslodes vietās. Tā, piemēram, apgabali ar karstiem un sausiem tuksnešiem ir gan Āfrikā un Dienvid-amerikā, gan arī tālajā Austrālijā. Klimats kādā teritorijā kopā ar pārējiem dabas apstākļiem nosaka veģetācijas tipu, t. i., kādi augi ir sastopami šajā apvidū. Ledāju klātajos polārajos apgabalos vai sniega un ledus klātajos augstkalnu apvidos veģetācijas ir loti maz vai tās nav vispār. Savukārt karstajos, miklajos tropiskajos lietusmežos ir milzīga augu valsts daudzveidība.
Teritorijas klimats ir atkarīgs arī no tās augstuma virs jūras līmeņa. Jo augstāk tā atrodas, jo vēsāks ir klimats, pat ja šī teritorija atrodas pie ekvatora vai subtropu joslā kā attēlā redzamie Atlasa kalni Marokā(1.1.attēls). Klimatu ietekmē ari tas, cik tālu teritorija atrodas no jūras vai okeāna. Kontinenta iekšienē var būt loti karsts vasarā un loti auksts ziemā. Jūru piekrastē temperatūras atšķirības nav tik lielas.
…