Komandas veidošanas un attīstības process var tikt iedalīts vairākās fāzēs. Tā Brūss Takmans (Bruce Tuckman) 1965. gadā sarakstītā darbā par grupu attīstību izdala 4 etapus – formēšanās, plosīšanās, normēšanās, izpildīšana (forming, storming, norming, performing)1.
Kā norāda autors, pirmo komandas veidošanās jeb forming posmu raksturo „netieši mēģinājumi iepazīt uzdevuma dabu un robežas, t.i., kas jāpaveic un cik liela sadarbība ir nepieciešama”. Otro attīstības posmu jeb storming raksturo konflikti grupu iekšienē un domstarpības, kas ir apliecinājums savstarpējai atkarībai un vēlmei tai pretoties. Trešajā posmā jeb norming kolektīvā atgriežas vienotība, tā kļūst atvērtāka un tiek nodibināts stāvoklis, kad problēmas tiek sekmīgi atrisinātas un tiek izkopti jauni standarti. Savukārt ceturtajā komandas attīstības posmā jeb performing komandas locekļu lomas kļūst funkcionālas, jautājumi par struktūru tiek konstruktīvi atrisināti un tas veicina kolektīva tuvināšanos uzdevuma paveikšanai2.
Šajā darbā, izmantojot B. Takmana komandas grupu attīstības dalījumu posmus, tiks veikts komandas veidošanas un attīstīšanas stratēģijas izvērtējums, kas 2007.–2008. gadā tika realizēts uzņēmumā L. Lai darbs būtu pārskatāmāks, rezultātu apraksts tiks strukturēts atbilstīgi B. Takmana izstrādātajiem komandas attīstības etapiem. Šī darba mērķis ir analizēt reālos apstākļos īstenotu komandas veidošanas stratēģiju, izvērtējot tās sasniegtos rezultātus un pieļautās kļūdas.…