Korejas krīze - 1950.-1953. gadu karš Korejas pussalā, - ir pirmais lielākais starptautiskais konflikts pēc II Pasaules kara, kurš ievadīja t.s. “auksto karu” un kura sekas jūtamas vēl šobrīd.
Līdz 1945. gadam Koreja bija Ķīnas impērijas satelītvalsts, kura pēc Krievijas/Japānas kara (1904-1905) bija koloniālā atkarībā no Japānas impērijas. 1945. gadā, Japānai ciešot sakāvi 2. pasaules karā, Korejas pussalu vienlaicīgi okupēja ASV un PSRS. Pussalas sadalīšanu divās okupācijas zonās pa 38. paralēli abas lielvalstis uztvēra kā pagaidu pasākumu. Jau 1945. gada 27. decembrī Maskavā noritēja PSRS, ASV un Lielbritānijas ārlietu ministru apspriede, kurā paredzēja atjaunot Korejas valstiskumu: “1. Ar mērķi atjaunot Koreju kā neatkarīgu valsti, radīt apstākļus tās demokrātiskai atjaunotnei un likvidēt ilgstošās Japānas kundzības sekas, Korejā tiek izveidota Korejas Pagaidu Demokrātiskā Valdība... 2. Lai palīdzētu izveidot Korejas Pagaidu valdību un veiktu atbilstošus priekšdarbus, jārada kopīgu Komisiju... Izstrādājot savus priekšlikumus, komisijai jākonsultējas ar korejiešu demokrātiskajām partijām un sabiedriskajām organizācijām. Komisijas rekomendācijas, līdz galīgo lēmumu pieņems kopīgajā Komisijā pārstāvētās abas valdības, jānodod izskatīšanai ASV PSRS, Apvienotās karalistes un Ķīnas valdībām izskatīšanai...” [“Pravda”, 1945.g. 28. dec.]
Taču šis lēmums (tāpat kā Vācijas gadījumā) tā arī palika projekta līmenī, jo attiecības starp PSRS un Rietumu lielvalstīm sāka strauji pasliktināties. 1948. gada maijā dienvidos no 38. paralēles pēc ASV iniciatīvas izveidotas ANO komisijas uzraudzībā (par spīti PSRS protestam) notika vēlēšanas un izveidota Korejas republika. Par valsts vadītāju kļuva bijušais Vašingtonas universitātes pasniedzējs Li Sin Mans. Tika postulēts, ka tā ir visas Korejas valdība, ar ko, protams, nu nekādi nevarēja samierināties pussalas ziemeļu daļā dominējošie komunisti (iedzīvotāju daļa, kas apdzīvoja rūpnieciski attīstītos pussalas ziemeļus, dienviddaļā organizētajās vēlēšanās nepiedalījās) un PSRS. Kā atbilde uz dienviddaļā notiekošo, 1948. gada vasarā ziemeļos no 38. paralēles notika Korejas Augstākās tautas sapulces vēlēšanas, kuru rezultātā 9. septembrī pasludināja Korejas tautas demokrātisko republiku (KTDR) ar Kim Ir Senu vadībā. …
Par Korejas krīzi Korejas krīze - aukstā kara sākums Austrumāzijā Korejas krīze - 1950.-1953. gadu karš Korejas pussalā, - ir pirmais lielākais starptautiskais konflikts pēc II Pasaules kara, kurš ievadīja t.s. “auksto karu” un kura sekas jūtamas vēl šobrīd. Līdz 1945. gadam Koreja bija Ķīnas impērijas satelītvalsts, kura pēc Krievijas/Japānas kara (1904-1905) bija koloniālā atkarībā no Japānas impērijas. 1945. gadā, Japānai ciešot sakāvi 2. pasaules karā, Korejas pussalu vienlaicīgi okupēja ASV un PSRS. Pussalas sadalīšanu divās okupācijas zonās pa 38. paralēli abas lielvalstis uztvēra kā pagaidu pasākumu. Jau 1945. gada 27. decembrī Maskavā noritēja PSRS, ASV un Lielbritānijas ārlietu ministru apspriede, kurā paredzēja atjaunot Korejas valstiskumu: “1. Ar mērķi atjaunot Koreju kā neatkarīgu valsti, radīt apstākļus tās demokrātiskai atjaunotnei un likvidēt ilgstošās Japānas kundzības sekas, Korejā tiek izveidota Korejas Pagaidu Demokrātiskā Valdība... 2. Lai palīdzētu izveidot Korejas Pagaidu valdību un veiktu atbilstošus priekšdarbus, jārada kopīgu Komisiju... Izstrādājot savus priekšlikumus, komisijai jākonsultējas ar korejiešu demokrātiskajām partijām un sabiedriskajām organizācijām. Komisijas rekomendācijas, līdz galīgo lēmumu pieņems kopīgajā Komisijā pārstāvētās abas valdības, jānodod izskatīšanai ASV PSRS, Apvienotās karalistes un Ķīnas valdībām izskatīšanai...” [“Pravda”, 1945.g. 28. dec.] Taču šis lēmums (tāpat kā Vācijas gadījumā) tā arī palika projekta līmenī, jo attiecības starp PSRS un Rietumu lielvalstīm sāka strauji pasliktināties. 1948. gada maijā dienvidos no 38. paralēles pēc ASV iniciatīvas izveidotas ANO komisijas uzraudzībā (par spīti PSRS protestam) notika vēlēšanas un izveidota Korejas republika. Par valsts vadītāju kļuva bijušais Vašingtonas universitātes pasniedzējs Li Sin Mans. Tika postulēts, ka tā ir visas Korejas valdība, ar ko, protams, nu nekādi nevarēja samierināties pussalas ziemeļu daļā dominējošie komunisti (iedzīvotāju daļa, kas apdzīvoja rūpnieciski attīstītos pussalas ziemeļus, dienviddaļā organizētajās vēlēšanās nepiedalījās) un PSRS. Kā atbilde uz dienviddaļā notiekošo, 1948. gada vasarā ziemeļos no 38. paralēles notika Korejas Augstākās tautas sapulces vēlēšanas, kuru rezultātā 9. septembrī pasludināja Korejas tautas demokrātisko republiku (KTDR) ar Kim Ir Senu vadībā.
- Ievads starptautiskajā politikā
- Korejas krīze - aukstā kara sākums Austrumāzijā
- Starptautiskais terorisms
-
Ты можешь добавить любую работу в список пожеланий. Круто!Latvija Otrā pasaules kara lakā. LPSR
Реферат для средней школы5
-
Kara teorija
Реферат для средней школы11
Оцененный! -
Anglijas karaliene Elizabete I
Реферат для средней школы7
-
Partizānu un snaiperu kara taktika Latvijas teritorijā
Реферат для средней школы16
Оцененный! -
Japānas iesaistīšanās Otrajā pasaules karā
Реферат для средней школы13
Оцененный!