1.1. Kredīta nepieciešamība
Kredīts ir naudas vai citu aizvietojamu lietu aizdevums, ko fiziskajām vai juridiskajām personām sniedz kredītiestāde un kas dod tiesības šīm personām rīkoties ar naudu vai citām aizvietojamām lietām, un uzliek saistības atdod naudu vai citas aizvietojamas lietas ar vai bez procentiem.
Vārds “kredīts” cēlies no latīņu valodas credare – kas nozīmē, ticēt, uzticēties. Kredīta devējs kredīta ņēmējam atvēl lietošanas tiesības uz noteiktu naudas summu, bet kredīta ņēmējs uzņemas saistības šo naudas summu pēc noteikta laika atmaksāt. Kā kompensācija par lietošanas tiesību atdošanu parasti tiek noteikti procenti.
Ir vairāki kredītu nepieciešamības varianti:
• investīcijas. Investors uzņēmējs pakāpeniski krāj procentus no kapitāla un peļņu no komercspējām. Var paiet ilgs laiks, lai savāktu nepieciešamo summu, bet laiks negaida un konkurenti var aizsteigties priekšā. Tā var arī bankrotēt. Tāpēc vienīgā izeja ir kredīts. Pat veidojot akciju sabiedrību vai SIA, centralizējot investoru līdzekļus lielākam objektam, bez kredīta reti kad var iztikt. Tā kredīts darbojas kā ekonomikas attīstības svira. Investīcijas un kredīts ir cieši saķēdēti. Pietiekami bieži kredīts ir investīciju īstenošanas finansiālais priekšnosacījums. Bankas nežēlo naudu speciālistiem, kas rūpīgi izvērtē investīciju gaidāmo rezultātu gaidāmo efektivitāti, riska pakāpi. Droša investīcija – droša kredīta atmaksa ar procentiem. Tādā kārtā kredīts, pirmkārt, ir investīciju finansiālais avots; otrkārt, izvērš uzņēmējdarbību; treškārt, pateicoties kapitāla tīram ražīgumam, sekmē procentu no kapitāla veidošanas; ceturtkārt, apmaksājot uzņēmējspējas, palīdz radīt peļņu;...
…