Februāra revolūcija un Pagaidu valdības izveide 1917. gadā ir notikumi, kas pelnījuši, lai tiktu ierindoti starp nozīmīgākajiem XX gadsimta notikumiem Krievijas vēsturē. Galvenā Februāra revolūcijas rezultātā izveidojošās Pagaidu valdības nozīme – tas bija Krievijas vēsturē pirmais mēģinājums izveidot demokrātisku valsts pārvaldi.
Referāta mērķis – izsekot notikumu attīstībai Pagaidu valdības pastāvēšanas un darbības mēnešos, kā arī izvērtēt šīs valdības darbību. Rast atbildi uz jautājumu – kādi faktori bija par iemeslu tam, kāpēc Krievijas Pagaidu valdībai neizdevās realizēt savus politiskos mērķus, kā rezultātā pie varas nāca boļševiki.
Februāra revolūcijas rezultātā pie varas Krievijā nonāca iepriekš cara valdībai opozīcijā esošās partijas. Šīs partijas, kuru veidotajā Pagaidu valdības darbā no 1917. gada marta līdz oktobrim iesaistījās virkne ietekmīgu Krievijas sabiedrisko un politisko darbinieku ar mērķi realizēt tik nepieciešamās liberālās pārmaiņas valstī. Pagaidu valdību par likumīgo varu Krievijā atzina arī starptautiskā sabiedrība – vispirms Francija un Anglija, bet marta sākumā arī ASV, Itālija, Japāna, Portugāle u.c.1
Pagaidu valdība pilnībā noformējās panākot savstarpēju vienošanos starp Valsts domes Pagaidu komiteju un eseru - meņševiku vadīto Petrogradas strādnieku un karavīru Padomi. Bez šīs vienošanās Pagaidu valdība faktiski bija darboties nespējīga, jo abas puses sevi uzskatīja par „īsto” Krievijas valdību un pastāvēja reāla divvaldības situācija, kas ilga no 1917. gada 27. februāra līdz 1. martam. Lai nonāktu pie kompromisa un likvidētu divvaldības stāvokli Valsts domes Pagaidu komitejai nācās piekāpties Petrogradas strādnieku un karavīru Padomes prasībai - izsludināt pilsoniskās brīvības, politiski ieslodzīto amnestiju un Rīcības padomes sasaukšanu. Pēc šo prasību izpildes Petrogradas strādnieku un karavīru Padome pieņēma lēmumu par Valsts domes Pagaidu komitejas izveidotās valdības atbalstīšanu. Tika pieņemta Pagaidu valdības darbības astoņu punktu programma, kas ietvēra arī jau minētās vienošanās punktus.2 Pats valdības nosaukums – „pagaidu” norādīja, ka izveidotā valdība apņemas nodrošināt valsts pārvaldi līdz brīdim, kad tiks ievēlēta Satversmes sapulce (Учредительное собрание).
…