Pirmo dokumentu krātuvju izveidošanās nepieciešamību Krievzemē sekmēja rakstības parādīšanās. Līdz ar valsts un kultūras attīstību rakstība pilnveidojās. Misionieru Kirila un Metodija darbība 9. gs., Kijevas Krievzemes izveidošanās, kā arī tās kristīšana 988. gadā sekmēja pirmo dokumentu parādīšanos, kas vēlāk kļuva par pirmo Kijevas Krievijas arhīvu pamatu.
Kijevas Krievzemē rodas pimā vienota dokumentu glabāšana, tā par galvenajām to glabāšanas vietām bija Kņaza galma kase – centrālā valsts dokumentu glabātava, vietējie arhīvi, Kijevas Krievzemes baznīcu un klosteru arhīvi (tajos tika glabāti īpaši svarīgi dokumenti). Dokumenti tika glabāti arī Sofijas katedrālē Kijevā un Novgorodā. Sašķeltajā Senās Krievijas feodālājā valstī 9.-10. gs. arhīvu krātuves tika radītas arī kņazu namos, tās saturēja kņazu grāmatas, tiesu lēmumus, garīgā satura un citus dokumentus. Novgorodas, Pskovas, Smoļenskas un citu kņazistu arhīvos bija atrastas Jaroslava Skaidrā, Svjatoslava un Vsevoloda Jaroslaviča manuskripti. Tā laika dokumenti tika rakstīti uz koka dēļiem vai bērza tāsīm un kopš 14. gs. – uz papīra. Diemžēl liela daļa šo arhīvu ugunsgrēku un tatāru-mongoļu iebrukumu dēļ ir pazaudēti.
Pirmie dokumenti tika izmantoti gan juridiskās, saimnieciskās, ideoloģiskās lietas, gan arī Krievzemes ārzemju sakariem ar blakus valstīm, it īpaši ar Bizantiju. Pie galvenajām dokumentu grupām tika pieskaitīti: diplomātiskie akti, administratīvie akti, līgumi starp kņaziem, sūdzību grāmatas, ziņojumu grāmatas, sadzīves dokumentācija par tirdzniecību un īpašuma tiesībām. Par īpaši svarīgiem starp šiem norādītajiem tika uzskatīti juridiskie un zemes īpašuma tiesību dokumenti.