Katras nozares uzņēmumu dzinulis tālākai attīstībai un jauniem mērķiem ir konkurence šo uzņēmumu vidū. Uzņēmumi sacenšas cits ar citu, lai iegūtu pircējus; bet ne visi uzņēmumi konkurē vienādiem līdzekļiem un ne visi gūst panākumus konkurences cīņā. Katra uzņēmuma darbības stratēģijas pamatā ir uzņēmuma konkurētspējas priekšrocības – jebkas, ar ko uzņēmums ir pārāks par saviem konkurentiem.
Arvien vairāk arī Latvijā tiek runāts un rakstīts par kvalitāti. Parādās jauni uzņēmumi, kuri ievieš kvalitātes vadības sistēmu vai ir jau sertificēti pēc kāda no ISO standartiem. Ne visiem šī “kustība” un tās nepieciešamība ir izprotama.
1.1. Īss ieskats vēsturē
Kvalitātes jēdziens nav nekas jauns - tas bija pazīstams jau daudzus gadus pirms mūsu ēras, līdz ar tirdzniecības attīstību. Cilvēks, domājot par izdzīvošanu, bija spiests ražot preci apmaiņai pret līdzvērtīgu preci. Šī svarīgā tirgošanās procesa laikā visnoteicošākā loma bija preces kvalitatīvajam izskatam. Pamazām tika atpazīti prasmīgākie amatnieki un sava aroda pratēji, par kuru preces kvalitāti nebija nekādu šaubu un līdz ar to pircēji labprātāk iegādājās. tieši šīs preces .Tātad jau tajā laikā kvalitātei bija svarīga loma. Pirmā dokumentētā kvalitātes rokasgrāmata tika sarakstīta jau daudzus gadsimtus pirms mūsu ēras. Tā bija seno ēģiptiešu “Nāves grāmata”, kurā tie detalizēti aprakstīja mirušā ķermeņa un dvēseles sagatavošanu aizkapa dzīvei. Tutanhamona kapeņu atklāšana parādīja, ka šīs procedūras tika strikti ievērotas un mūmiju stāvoklis pierādīja, cik efektīva ir bijusi toreizējā sistēma” produkta atbilstībai noteiktām prasībām”.
Viens no lielākajiem ieguldījumiem “kvalitātes domāšanas revolūcijā” ir nācis no Japānas. Pēc II Pasaules kara, kad Japāna mēģināja iepludināt savu preci Rietumu tirgū, tās preču kvalitātei bija slikta slava. …