Laktoze
Laktoze jeb piena cukurs ir no diviem monosaharīdiem - no galaktozes un no glikozes - sastāvoša disaharīda molekula. Pieder pie tiem disaharīdiem, kas cilvēkiem ir vissvarīgākie. Laktoze ir krūts piena galvenais ogļhidrāts un veido bērnu ēdienkartes pamatu līdz pat piebarošanas sākumam. Monosaharīdi savienoti ar relatīvi grūti pāršķeļamu beta-saiti. Šo saiti spēj šķelt īpašs enzīms laktāze (beta-galaktizāde).
Laktoze, svarīgākais enerģētiskais substrāts, galaktozes avots, uzlabo kalcija pārstrādi. Lielākā laktozes daļa barības vadā sašķeļas glikozē un galaktozē, atlikusī daļa nonāk zarnu traktā, kur kalpo par barības substrātu dažādiem mikroorganismiem, kuri viņus fermentē līdz īso ķēžu taukskābēm, piena skābei, ogļskābajai gāzei, ūdeņradim un ūdenim. Tas rada nosacījumus zarnu trakta normālai biocenozei.
Laktāze
Enzīmi jeb fermenti ir mūsu organismā esoši olbaltumvielu dabas savienojumi, kuru galvenā funkcija ir katalizēt jeb paātrināt ķīmiskas reakcijas. Enzīmu pietiekamam daudzumam un precīzai darbībai ir liela nozīme ikviena orgāna un audu darbības nodrošināšanā.
Laktāze ir enzīms, kas katalizē laktozi par glikozi un galaktozi. Tālāk šie monosaharīdi tiek nogādāti asinīs. …