Banku nozares transformācija postkomunisma valstīs ir ļoti svarīga to vispārējai pārejai uz tirgus orientētu ekonomiku, tomēr laiks nestāv uz vietas un banku sektorā ienāk arvien jaunas pārmaiņas un bankām tās ir jāņem vērā, ja tās grib saglabāt savu konkurētspēju. Lai gan ir ļoti grūti paredzēt, kā tad vispār attīstīsies finansu sektors kopumā un banku nozare it īpaši, tad finansu pārvaldītāji un politikas veidotāji ir ļoti ieinteresēti finansu modernizācijas attīstības ceļā.
Kāda ir patreizējā situācija banku sektorā Latvijā? Kas noteiks turpmāko banku attīstību? Tie ir jautājumi, kurus gatavojos apskatīt savā darbā un uz kuriem meklēšu atbildes.Banku sistēma Latvijā
Kredītiestāde ir iestāde, kas dod kredītu (tā ir naudas līdzekļu nodošana fiziskai vai juridiskai personai uz noteiktu termiņu un par zināmu atlīdzību, parasti pret attiecīgu nodrošinājumu).
Banka ir finansiāla iestāde, kas uzkrāj uz laiku brīvos naudas līdzekļus, izsniedz kredītus, kārto maksājumu un norēķinu attiecības; tās funkcijās ietilpst arī apgrozības un kredīta līdzekļu, vērtspapīru emisija, darījumi ar zeltu un ārzemju valūtu. [1, 93]
Latvijā ir divpakāpju banku sistēma – centrālā banka un komercbankas. Abu pakāpju bankām ir atšķirīgas funkcijas un darbības raksturs. Pirmās pakāpes banka ir centrālā jeb emisijas banka – tā ir finansiāla iestāde, kam valstī piešķirtas naudas un vērtspapīru izlaišanas tiesības; tās funkcijās ietilpst arī naudas apgrozības kontrole, komercbanku rezerves līdzekļu glabāšana un šo banku kreditēšana, valsts budžeta brīvo līdzekļu glabāšana un operācijas ar tiem, valsts kredītpolitikas īstenošana, tieša komercbanku kontrole utt. …