Secinājumi
Latvijas iestāšanās Eirozonā 2014. gadā viennozīmīgi ir veicinājusi eksporta pieaugumu, kopš 2014. gada eksports ir pieaudzis par 6,550 miljardiem. Latvijas galvenais un tradicionālais eksporta tirgus ir ES valstis, no kuriem lielākie ir Lietuva un Igaunija, un tikai salīdzinoši nelielu daļu aizņem NVS un citas trešās valstis. Ar katru gadu palielinās ES loma eksportā, bet samazinās NVS valstu loma.
Kopējā preču eksporta vērtība 2021. gadā sasniedza 16,5 miljardi. EUR, kas ir 93,20% liels pieaugums salīdzinot ar 2011. gadu, savukārt, vislielākais eksporta pieaugums ir novērojams 2021. gadā - 23,94% pret iepriekšējo gadu. Kā svarīgākās eksporta preču grupas – elektroierīces, mehānismi, farmaceitiskie produkti un koksne. Lielāku daļu no kopēja Latvijas eksporta aizņem koksne un tās izstrādājumi. Katru gadu tā eksports palielinās. Koksnes un tās izstrādājumu eksports 10 gadu laikā ir teju dubultojies. Visievērojamākais ārvalstu pieprasījums pēc kokmateriāliem ir novērojams 2021. gadā, kad eksports pieauga par 44,38% attiecībā pret 2020. gadu, pārsniedzot 3 miljardi EUR kopējo vērtības robežu. Neskatoties uz to ka Latvijas bagātība ir meži, pastāv arī koksnes imports.
Imports 2021.gadā sasniedza 19 459,24 miljonus eiro. Svarīgākās preču grupas, kas tika importētas - elektroierīces un elektroiekārtas, mehānismi un mehāniskas ierīces, dīzeļdegviela, vieglie automobiļi un farmaceitiskie produkti. To īpatsvars veidoja 55,2 % no kopējās importa vērtības. Latvijas ievērojamāko importa daļu veido tieši energoresursi, kuru cenu svārstības var ietekmēt pašmāju ražotājus un līdz ar to eksportu. 2021. gadā uz Latviju tika importētas preces no 167 pasaules valstīm. Pieci lielākie importa partneri bija Lietuva, Vācija, Polija, Krievijas Federācija un Igaunija.
…