Šo tematu, kurā tiks apskatīta Amerikas Savienoto Valstu tiesu sistēma un pēc tam salīdzināta ar Latvijā pastāvošo tiesu sistēmu, man likās aktuāla sakarā ar to, ka pati Amerika ar ilgstošajām prezidenta vēlēšanām un daudzajiem tiesas procesiem ir piesaistījusi visas pasaules uzmanību.
Tāpēc man likās interesanti šo tematu apskatīt, zinot, ka Amerika nav Latvija un tur sastopamā tiesu sistēma nav no tām vienkāršākajām.
Kā liecina statistika, tad Amerikas Savienotajās Valstīs advokāta un vispār jurista profesija ir ļoti populāra, bet kāpēc lai gan tā nebūtu, jo ja Latvijā būtu tikpat ļoti izstrādāta valsts likumdošana kā Amerikā, uz notiesāto soliņa nāktos apsēsties katram 10-jam Latvijas iedzīvotājam. Bet diemžēl par tādiem brīnumiem nāksies aizmirst, un atliek vienīgi apskaust, kā tāda kārtība var pastāvēt tik lielā valstī kāda ir Amerikas Savienotās Valstis.
Rakstot šo studiju darbu, izmantotajā literatūrā iekļāvu tādas grāmatas kā Ā.Meikališa "Tiesu vara", Rešetņikova grāmatu "Par pasaules valstu tiesu sistēmu", kā arī likumu "Par tiesu varu". Iztirzājuma pirmajā daļā iepazīstināšu, kāda konkrēti ir katra tiesu sistēmā Amerikā, kāda ir štata tiesu sistēma un kādas tai ir atšķirības ar Federālo tiesu sistēmu.
Iztirzājuma otrā daļā apskatīšu svarīgākās pazīmes, ar ko atšķiras abu valstu Latvijas un Amerikas Savienoto Valstu tiesu sistēmas.Amerikas Savienotajās Valstīs pastāv divu veidu tiesas:
vispārējas kompetences tiesas,
federālās tiesas.
Pārsvarā visas civillietas un krimināllietas tiek atrisinātas ar štatu tiesu palīdzību.
70-jos gados visos štatos pastāvēja 23 tūkstoši tiesu, kas ir 30 reizes vairāk nekā federālo tiesu.i
Pēc 1981.gada datiem, ko sniedza Augstāko tiesu priekšsēdētāji, gada laikā šajās tiesās tika izskatītas 120 miljoni lietu.ii
Amerikas Savienoto Valstu tiesu sistēmu interesantu padara fakts, ka pastāv dažādas tiesu sistēmas īpatnības, kas atšķiras katram štatam.…