Es izvēlējos rakstīt Latvijas etiķetes salīdzinājumu ar Francijas etiķeti, jo, pirmkārt, jau pati gribētu kādreiz aizbraukt uz Franciju un šim nolūkam ir kaut nedaudz jāzina šīs valsts etiķetes normas.
Otrkārt, Latvija kopš 2004.gada maija ir Eiropas Savienības dalībvalsts, un tā kā Francija ir viena no lielākajām, nozīmīgākajām un ietekmīgākajām valstīm ES, tad Latvijas diplomātiem, publiskajām personām un uzņēmējiem būtu svarīgi zināt lietišķās etiķetes normas, lai pozitīvi reklamētu Latviju.
Treškārt, un, man šķiet, ka arī vissvarīgākais ir tas, ka Francija ir klasiskās etiķetes valsts. Lai labi pārzinātu lietišķās etiķetes normas, ir svarīgi zināt arī vēsturi, un etiķete nāk tieši no Francijas.
Šajā darbā apskatam lietišķo etiķeti – iepazīšanās būtību, laiku un veidu, sasveicināšanos, vēlamas, nevēlamas sarunu tēmas, uzvedība sabiedriskās vietās, dāvanu pasniegšanu, ēšanas un dzeršanas etiķeti, ģērbšanās stilu.
Francijā, tāpat kā Latvijā, pirmajā tikšanās reizē nav pieņemts kādu uzrunāt vārdā, ja vien pati persona nav lūgusi to darīt. Cilvēku uzrunā, lietojot kādu no uzrunas formām – attiecīgi dzimumam Francijā tas ir monsieur – kungs, un madame – kundze, lietojot to kopā ar uzvārdu. Franči ļoti augstu novērtēs to, ja jūs mācēsiet runāt franciski, tāpēc vismaz iemācieties pamatfrāzes, pirms brauciet uz šo skaisto valsti. Runājot ar frančiem, jābūt gataviem, ka viņi labos jūsu gramatiskas kļūdas un izrunas kļūdas. Tas jāuztver mierīgi, jo viņi to dara, lai labotu Jūsu valodas stilu, palīdzētu izkopt skaistu un lakonisku valodu. Tad, ja jūs nemākiet runāt franciski, pirms uzsāciet sarunu angliski, atvainojoties par to, ka neziniet viņu valodu.…