1.1. Statistikas termins un tās raksturojums
Statistika ir zinātnes nozare, kas zinātniskos un praktiskos nolūkos pētī cilvēku sabiedrības, tautsaimniecības attīstības kvantitatīvās pārmaiņas. Par „statistiku” var saukt arī apkopotus, aprēķinātus, publicētus datus, kas atspoguļo ekonomikas un sabiedrības attīstības faktus.
Statistiku iedala:
Apkopojošā statistika – kas rāda pagājušo periodu faktus, sasniegtos rezultātus u. c.;
Prognozējošā statistika - kas pēc iepriekšējās attīstības tendencēm paredz norises nākotnē. (1.)
Pamatojoties uz datu analīzi, statistika palīdz speciālistam atklāt pētāmās parādības būtību. Statistikas savdabīgums, īpatnība ir statistiskie dati kā ziņas kvantitatīvā veidā, tas, ir statistika runā skaitļu valodā, atspoguļojot sabiedrības dzīvi visās tās daudzveidīgajās izpausmēs. Pie tam statistiku vispirms interesē tie secinājumi, kuri izdarīti, pamatojoties uz noteiktā veidā savāktu un apstrādātu skaitlisko datu pamata. (2.)
Statistiskie dati parāda pētāmās parādības stāvokli, līmeni, tās attīstību konkrētos vietas apstākļos un laikā, kā arī kvalitatīvas pārmaiņas attīstības procesā.(2.)
1.2.Statistiskā novērošana
Lai veiktu statistisko pētījumu, ir vajadzīgi dati, kuri ir zinātniski pamatoti un reāli, tādēļ ir jāveic statistiskā novērošana.
Statistiskā novērošana — sistemātiska informācijas vākšana par sabiedrībā notiekošajām ekonomiskajām, demogrāfiskajām un sociālajām parādībām un procesiem, kā arī vidi. (3.)
Statistisko novērojumu veidi:
Valsts statistiskie novērojumi
Citi statistiskie novērojumi.
…