NOBEIGUMS
Aplūkojot izmantoto literatūru, var redzēt būtiskas atšķirības otrās frontes vērtējumā. Rietumu autori otrās frontes ieilgušo atklāšanu skaidro ar resursu nepietiekamību – pietrūka kuģu desanta izsēdināanai Normandijā, spēcīga armija nevarēja tikt izveidota ātrāk par 1944.gadu. Lielbritānijai nebija tik liela armija, lai uz doto brīdi dotos cīņā pret vācu armiju Francijā. Sarakstoties ar Staļinu Čērčils lūdza ņemt vērā to, ka Lielbritānijai ir resursu un ģeogrāfisko apstākļu ierobežojumi. Čērčils norādīja, ka Francijā vien vāciešiem ir 40 devīzijas, tāpēc desanta operācijas rīkošana tagad nozīmētu asiņainu sakāvi. Rietumu autori uzsver to, ka Staļins pieprasīja otrās frontes atklāšanu galvenokārt ģeopolitisko apsvērumu dēļ, lai atvilktu sabiedrotos no politiski strīdīgām teritorijām.
Padomju autori vērtējot otro fronti uzsver to, ka Rietumu sabiedrotie ir gaidījuši gan Vācijas, gan Padomju Savienības novājināšanos, lai izsēdinātu desantu Normandijā pēdējā kara posmā. Lielbritānija un ASV esot gaidījušas, kā norisināsies karadarbība, tāpēc nav steigušās ar otrās frontes atklāšanu. Padomju autori arī uzskata, ka desanta operāciju bija iespējams veikt daudz ātrāk un tādā veidā izvairīties no lielajiem Padomju Savienības resursu zaudējumiem Austrumu frontē. Par otrās frontes atklāšanas nozīmi tiek izteikts tāds viedoklis, ka tās atklāšana 1944.gada jūnijā bija maznozīmīga, jo galvenie vācu divīziju spēki tika sakauti Austrumu frontē un ka sabiedroto desanta izsēdināšana Normandijā tikai paātrināja Vācijas sakāvi. Padomju autori uzskata, ka otrā fronte tika atklāta galvenokārt Amerikas pašaizsardzības dēļ. ASV baidījās, ka Vācija, sakaujot Padomju Savienību un iegūstot tās milzīgos cilvēku un dabas resursus, kļūs par Eiropas lielvalsti un vērsīsies pret Ameriku, lai iegūtu kundzību visā pasaulē. Padomju autori uzskata, ka Padomju Savienība pieprasīja otrās frontes atklāšanu tāpēc, lai mazinātu savus zaudējumus Austrumu frontē.
Lai kādi būtu šie vērtējumi, es uzskatu, ka otrās frontes atklāšana bija nozīmīga Otrā pasaules karā, jo paātrinot Vācijas sakāvi, tika mazināts karā kritušo un cietušo skaits, kā arī no kara novārgušās sabiedrības ciešanas.
…