1948./49.MĀCĪBU GADS
1949.gads ir pēckara laiks, kad Latvija ir varenās PSRS sastāvdaļa. Tāda jēdziena kā Latvija būtībā nemaz nav, ir tikai Padomju Savienība – Padomju Latvija. Šis fakts iespaidojis arī skolu, vidusskolu, literatūras mācību programmas. Pētot tieši šo mācību gadu (1948./49.), rodas iespaids, ka runa nemaz nav par latviešu literatūru, jo galvenais akcents tomēr tiek likts uz krievu literatūru, latviešu rakstnieku darbu mācību programmā ir ietverti tie, kuri pauž kādu slavinājumu vai cildina Padomju Savienības iekārtu.
No latviešu literatūras vidusskolas programmā tiek ietverti Andrejs Upīts kā latviešu klasiskās un latviešu padomju literatūras vienotājs. Šajā laikā apskata A.Upīša vēsturisko romānu “Zaļā zeme” – pagājušo gadsimtu pēdējo gadu desmitu lauku dzīves glezna, Brīviņu dzimtas notēlojums, plašais lauku dzīves sociālo pretrunu skatījums, mazo lauku ļaužu notēlojums, darba zemnieka traģiskā cīņa par zemi. Kalpa sievietes likteņa atspoguļojums Ošu Annas un Pakulu Bērziņu Lienas tēlā. Kapitālisma varas postošā ietekme cilvēku psiholoģijā un jauna laikmeta ieskaņas romānā “Zaļā zeme”. Romāna gaišā izskaņa, tā kompozīcija, stils un valoda. No romāniem vēl apskatīja arī “Pirmā nakts”. Vēl mācību programmā ietilpa A.Upīša noveļu krājums “Kailā dzīvība”. Dzīvības un nāves cīņa kā sabiedriskās dzīves pretrunu un cīņu atspoguļojums, raksturīgāki noveļu tēli un tematika.
Tika apskatītas arī A.Upīša lugas. Traģēdija “Spartaks” – vēsturisko notikumu notēlojums un pamatojums, Spartaka personība un cīņas ceļš. Bez rakstnieka darbiem plaši tika mācīts arī par viņa biogrāfiju, literāro darbību un galvenajiem tās darbības posmiem. A.Upīša nozīme latviešu literatūras attīstībā un jaunas sociālistiskas kultūras celšanā. Tāpat arī sociālistiskais reālisms A.Upīša darbos. Andrejs Upīts – kā kritiķis un literatūrvēsturnieks.
…